Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Schimbare reprezentant legal SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Schimbare reprezentant legal SRL

Sunt asociat intr-un SRL cu o firma din SUA . Administratorul firmei este aceasta persoana juridica straina , prin reprezentant legal S.K. , cetatean american , directorul general al firmei din SUA . Acum s-a schimbat directorul general in SUA , este M.Y. , tot cetatean american , deci s-a schimbat si reprezentantul firmei care este administratorul SRL-ului meu .
Imi puteti spune va rog cum inregistrez aceasta schimbare la Registrul Comertului ? Cei din SUA nu pot veni aici sa semneze actele , le vor redacta acolo , le trimit prin curierat si aici le vom traduce , dar nu stim ce acte sa intocmim...
trebuie intocmita o hotarare aga prin care se precizeaza aceste modificari respectiv ca societatea va fi administrata in continuare de firma din SUA prin reprezentantul cel nou si de asemenea act constitutiv actualizat.
firma din SUA prin reprezentantul legal va trebui sa dea o declaratie in fata unui notar cum ca indeplineste toate conditiile prevazute de lege pt a fi administrator la firma dvs, precum si un specimen de semnatura.
actele le puteti trimite si pe email iar ei sa va expedieze originalul.
hotararea aga in 2 exemplare originale celelalte intr-un singur exemplar.