Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... ACT ADITIONAL PRIMIRE MEMBRII NOI IN ASOCIATIE DE TIP ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

ACT ADITIONAL PRIMIRE MEMBRII NOI IN ASOCIATIE DE TIP SPORTIV

Buna ziua,
Pentru primirea de membrii noi este de ajuns ca actul aditional sa fie doar legalizat la notar sau trebuie sa urmeze si calea judecatoriei?
Potrivit art.33 din OG nr.26/2000, orice modificari aduse actului constitutiv sau statutului asociatiei, trebuie inscrise in Registrul asociatilor si fundatilor de la grefa judecatoriei. Pe cale de consecinta, raspunsul la intrebarea dvs este ca da, aceste mentiuni trebuie inregistrate si la judecatorie.
Va mai mentionez ca puteti merge atat la notar cat si la avocat pentru modificarile aduse actelor constitutive.
Mult succes.
Deoarece nici o prevedere legala nu obliga la modificarea actului constitutiv atunci cand o asociatie primeste noi membri, nu aveti decat sa urmati prevederile statutului privitoare la obtinerea calitatii de membru.

Actul constitutiv este necesar numai la constituirea asociatiei asa cum este prevazut in Ord 26 cap II sect I.
In momentul cand asociatia este constituita legal, functionarea este prevazuta de Ordonanta 26 cap III sect I.
Modificari ale Actul constitutiv sunt necesare numai in cazul schimbarii denumirii , a obiectului de activitate sau a sediului asociatiei.
PetruD, utilizator