Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... de noul cod penal care intra in vigoare daca sotul meu ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

de noul cod penal care intra in vigoare daca sotul meu nu este judecat va beneficia?

adica pt tentativa de omor daca va fii judecat pt fapta aceasta beneficiaza de noul cod penal?lamuriti-ma si pe mine cand se pune in vigoare va multumesc
sa vedem daca va intra in vigoare noul cod penal si apoi sa vedem cui ii este opozabil
Nu stie la acest moment cand va intra in vigoare noul cod penal.
In cazul in care de la savarsirea infractiunii si pana la judecarea dfinitiva a unei cauze au intervenit una sau mai multe legi penale, se aplica legea cea mai favorabila.;)