Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... imobil dobandit inaintea casatoriei poate deveni bun ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

imobil dobandit inaintea casatoriei poate deveni bun comul?

Buna ziua,
As vrea sa ma lamureasca cineva intr-o problema:
Am dobandit de la mama mea un imobil cu cuntract de vanzare-cumparare inainte de casatorie,acum m-am casatorit,daca fac o renovare cu extindere la aceasta casa poate avea si sotul meu drestul la ea? sau copii lui dupa moarte?
Ce act ar trebui sa fac,ca anexa la contrctul de vanz-cump din care sa reiasa ca pe sotul meu nu il va da nimeni afara din aceasta casa si va putea sa locuiasca acolo pana la sfarsitul vietii?aceasta casa vreau sa ii ramana fiicei mele dipa moartea moastra doar fiicei mele nu si fiului sotului meu,asa isi doreste si el.
Constituiti-i un drept viager de habitatie, adica veti incheia un act la notar prin care specificati ca sotul are dreptul la habitatie pe intreaga durata a vietii.
Proprietatea imobilului va ramane insa a d-voastra si pe cale de consecinta va reveni mostenitorului d-voastra.
buna ziua.
daca doriti ca fiica dvs. sa devina unica proprietara a imobilului dvs. personal, puteti face act de vanzare-cumparare cu aceasta, cu rezerva dreptului de abitatie instituit in favoarea dvs. si a sotului dvs.
acest lucru inseamna ca fiica dvs. va fi unic proprietar al imobilului, dar dvs. si sotul dvs. veti avea dreptul sa locuiti toata viata in acea casa.
cu alte cuvinte nu veti putea fi evacuati niciodata.
fiica mea are abia 9 ani si nu pot sa ii fac un act de vanzare cumparare
buna ziua,
este valabil si in cazul in care o sa executam un proiect de renovare cu extindere?
multumesc foarte mult