Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire conditionata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire conditionata

Buna seara.Am fost proprietara a unui apartment pe care l-am trecut pe numele fiicei mele prin contract de vanzare cumparare,cu clauza sa locuiesc acolo pana la moarte.Acum am o casa la tara,care va ramane tot fetei.Nu sunt casatorita,sunt intr-o relatie de aprox.25 ani.Intreb:
- ce trebuie sa fac pentru ca dupa moartea mea,partenerul meu sa poata locui in continuare in casa de la tara pana la sfarsit ? Se poate face testament in care sa impun acest lucru,daca ea este unica mostenitoare ? Multumesc.
Puteti inscrie in cartea funciara un drept de uzufruct viager sau habitatie pentru partenerul dvs.
constituiti acum uzufruct sau abitatie cu titlu gratuit pe imobil. Puteti lasa prin testament uzufructul pe imobil insa testamentul poate fi atacat.
Multumesc foarte mult.