Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract de mana
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract de mana

am cump in 99 un ap de la un coleg de al fostului sot cu act de mana,in 2005 am div de fostul sot iar eu am ramas in ap in continuare iar fostul proprietar sa gandit ca vrea ap ...eu dovedesc ca am platit impozit la fisc pe numele lui prin pers mea,am contract la enel pe numele meu ,ff multi martori ce sanse am sa castig
fostul proprietar v-a actionat in judecata?
ce obiect are cererea lui?
sustine ca am stat cu chirie
si in actul de mana pe care l-ati incheiat cu acesta ce scrie?
Solicitati instantei de judecata sa pronunte o hotarare care sa tina loc de act de vanzare cumparare. Actul pe care l-ati semnat valoreaza antecontract de vanzare-cumparare. .Desi termenul de prescriptie este de 3 ani si curge din momentul incheierii conventiei, dv ati preluat imobilul si il detineti cu acordul promitentului-vanzator, ceea ce echivaleaza cu recunoasterea dreptului. Astfel prescriptia dreptului la actiune incepe sa curga in momentul in care promitentul-vanzator neaga dreptul dv.
este un contract de vanzare cump facut in prezenta a 2 martori precum vinde fostului sot ap