Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... act de mana
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

act de mana

am contract de vanz cump de mana din 99 care specifica ca x vinde imobilulu situat la adresa etc,lui y cu suma de 17....in prezenta a 2 martori...cu semnaturile fostului prop si celui care a cump ...pot dovedi dreptul de prop in instanta...tasand si chitantele precum eu am platit la fisc impozitul imobilului si contract la enel pe numele meu si en martori
act in instanta care sa tina loc de act de v-c
buna ziua .
doar daca ati avut posesia efectiva a imobilului, puteti solicita in instanta pronuntarea unei hotarari care sa tina lco de act autentic de vanzare-cumparare.
in caz contrar, s-a prescris dreptul dvs.
rog detalii mai multe
Da, numai ca exista diferenta legala intre imobil-teren si imobil-constructie.
Daca nu aveti probleme cu partea contractuala( sper sa fie proprietarul adevarat) puteti sa incheiati contractul la notariat. Daca nu va intelegeti, va rezolvati litigul in instanta. Consultati un avocat.
de 11 ani e in posesia mea ap eu nelocuind in el ,eu il intretin fostul proprietar nu are nici cheie