Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... ordinul prefectului pentru terenul inchiriat
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

ordinul prefectului pentru terenul inchiriat

unchii mei au cumparat in 2009 o cladire si terenul aferent cladirii, avand pana atunci contract de inchiriere pentru cladire, teren aferent casei si gradina si curte.In actul de cumparare s-a precizat ca doar suprafata de sub casa se poate obtine cu art.36 din legea 18/1991.Ce se intampla cu restul terenului care e in fata casei, si tin sa mai mentionez ca nu am acces la casa decat prin curte si gradina pe care nu le-am cumparat.pot obtine restul terenului cu ordinul prefectului sau trebuie sa inchiriez de la primarie acest teren?Astept raspuns, este foarte important. Multumesc
Formulati o cerer in acest sens la Prefect si daca nu aveti succces actionati in instanta, intrucit este vorba de teren aferent imboliului si pentru utilitatea acestuia
legea nr. 18/1991
"ART. 36
(1) Terenurile aflate în proprietatea statului, situate în intravilanul localităţilor şi care sunt în administrarea primăriilor, la data prezentei legi, trec în proprietatea comunelor, oraşelor sau a municipiilor, urmând regimul juridic al terenurilor prevăzute la art. 26.
(2) Terenurile proprietate de stat, situate în intravilanul localităţilor, atribuite, potrivit legii, în folosinţă veşnică sau în folosinţă pe durata existenţei construcţiei, în vederea construirii de locuinţe proprietate personală sau cu ocazia cumpărării de la stat a unor asemenea locuinţe, trec, la cererea proprietarilor actuali ai locuinţelor, în proprietatea acestora, integral sau, după caz, proporţional cu cota deţinută din construcţie."
Deci, prefectul nu va poate da prin Ordin, in proprietate, si curtea, si gradina, ci numai terenul aferent locuintei.
Daca terenul este in proprietatea privata a u.a.t.,puteti depune insa cerere, pe legea nr. 50/1991 ( art. 15 lit. e), sau, puteti formula cerere sa-l cumparati.:)