Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cota parte din casa se atribuie si pe teren?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cota parte din casa se atribuie si pe teren?

Am obtinut in 1992 prin contract de V-C 7/8 din casa mamei, iar restul de 1/8 este detinut de fratele meu.
Terenul ( gradina) de langa casa era in proprietatea statului la data la care a fost facuta tranzactia, dar a fost transmis in folosinta mamei.
Precizez ca in CF era trecut 7/8 din cota de 100 mp teren
Anul trecut, prin ordinul Prefectului terenul a fost atribuit mie si fratelui meu.
Intrebarea mea este cat imi revine mie si cat fratelui meu din terenul atribuit ulterior?

Potrivit Legii 18/1991, art. 36 (2) Terenurile proprietate de stat, situate în intravilanul localităţilor, atribuite, potrivit legii, în folosinţă veşnică sau în folosinţă pe durata existenţei construcţiei, în vederea construirii de locuinţe proprietate personală sau cu ocazia cumpărării de la stat a unor asemenea locuinţe, trec, la cererea proprietarilor actuali ai locuinţelor, în proprietatea acestora, integral sau, după caz, proporţional cu cota deţinută din construcţie.

Asta inseamna ca daca cotele detinute din constructie sunt 7/8, respectiv 1/8 si cotele de proprietate pe teren sunt la fel...