Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Carti de munca la scanata la Casa de Pensii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Carti de munca la scanata la Casa de Pensii

Cum imi dau seama daca o carte de munca a fost scanata la Casa de Pensii? Are viza acesteia, nu?

Daca nu are viza sau o copie de CI atasata e clar ca nu a fost scanata si trebuie scanata, nu?

Ce act normativ reglementeaza care carti de munca se duc la scanat si procedura de lucru exacta?
da. trebuie sa existe viza "SCANAT si arhivat conf H.G.1768/2005 C.J.Px cod y".
Pe langa HG 1768/2005 exista si OMPS 98/2006
s_mari, utilizator
Ada30teo a scris:

......

Ce act normativ reglementeaza care carti de munca se duc la scanat si procedura de lucru exacta?

H.G. nr.1.768 din 22 decembrie 2005 privind preluarea din carnetele de muncă a datelor referitoare la perioadele de stagiu de cotizare realizat în sistemul public de pensii anterior datei de 1 aprilie 2001, cu modificarile si completarile ulterioare.
Cate stampile trebuie sa fie la sfarsitul cartii de munca pt a -mi da seama ca a fost scanata deja de Casa de Pensii? Cineva imi spunea ca trebuie sa fie 2 stamoile, 1 dreptunghiulaa si 1 rotunda. Asa este?

Se duc la scanat doar cartile de munca deschise inainte de 2001, nu?

Si ce trebuie sa fac cand le duc la scanat - ce documente trebuie sa pregatesc?
Una rotunda pe care trebuie sa scrie *scanat si arhivat* ... posibil ca pe alte carnete de munca sa mai existe inca o stampila care sa scrie *prelucrat* ...
Se scaneaza numai carnetele de munca deschise pana in data de 01.04.2001..altfel spus, carnetele de munca ale persoanelor angajate inainte de 01.04.2001.

Daca le duceti la scanat prin ITM, atunci va trebuie doar proces-verbal de predare - primire catre inspectorul la care sunteti arondat.
Daca le duceti direct la Casa de Pensii , atunci trebuie sa mergeti la ei sa luati numar de cutie , apoi sa folositi programul dat de catre acestia si dupa completare sa le duceti la scanat.