Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Prescriere drept punere in executare hotarare ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Prescriere drept punere in executare hotarare judecatoareasca

Acum cativa ani, in baza unui contract de comodat, am imprumutat un bun unei persoane. Respectiva persoana nu mi-a renurnat bunul in natura la data stabilita asa cum se prevedea in contract asa ca l-am dat in judecata.
Am obtinut o hotarare judecatoreasca care il obliga pe comodatar sa-mi restituie suma inscrisa in contractul de comodat ca reprezentand valoarea bunului ce nu mi l-a mai restituit. Comodatarul nu a facut recurs deci, din cate am inteles, hotararea judecatoreasca a ramas definitiva si pentru a-mi recupera banii trebuie sa apelez la un executor judecatoresc.
Intrebarea mea este daca acest drept al meu de a apela la executorul judecatoresc pentru a-mi recupera banii se prescrie si daca da, in cat timp?

in 3 ani
Termenul de prescriptie in acest caz este de 3 ani, respectiv termenul general de prescriptie, si incepe sa curga de la data ramanerii definitive a hotararii judecatoresti.