Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie de intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie de intretinere

Buna ziua,
Am o intrebare. Sunt divortata iar copilul imi este incredintat mie. Fostul sot, de vreun an de zile nu mai plateste regulat pensia alimentara a copilului adica, o luna i-o da alta nu, sau decaleaza data cand trebuie sa puna banii la posta si astfel mai castiga zile de intarziere. Intrebarea mea este daca are voie sa faca asa ceva si cum as putea interveni. As fi bucuroasa daca mi-ar trece copilul pe numele meu si sa nu ii mai dea nici o pensie alimentara daca se poate. Mentionez ca fetita are 12 ani.
Va multumesc.
puteti sa-i schimbati numele, daca tatal i-si da acordul, asta nu inseamna ca nu mai datoreaza pensie.
in privinta achitarii ei, la abandon s-ar incadra daca nu ar plati pensie, din rea-credinta, 2 luni consecutiv., cred ca ii puteti face plangere pt nerespectarea hotararii judecatoresti, asa cum a fost formulata.
incercati o discutie amiabila cu dansul, poate intelege ca acest copil , are nevoie constant de pensie
Pensia de intretinere la care a fost obligat fostul dvs sot, trebuie platita lunar.
Nu se stabileste o data anume la care pensia trebuie platita.
In situatia in care fostul dvs sot are mai multe luni neachitate, aveti posibilitatea executarii silite a acestuia printr-un executor judecatoresc.
Nu aveti nevoie decat de sentinta de divort, legalizata cu mentiunea definitiva.
Av. MIhai Vaduva
Pentru executarea silita a hotararii este nevoie de legalizarea acesteia si investirea cu formula executorie.;)