Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Spor munca de noapte
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Spor munca de noapte

Buna ziua,

Daca un salariat efectueaza o data pe saptamana cate o ora munca de noapte, si ii este acordata, de fiecare data in cursul saptamanii urmatoare, o ora timp liber platit, societatea este obligata sa ii dea si acel spor de 25 % pentru orele de noapte lucrate?

Multumesc!
Buna ziua,
Salariaţii care presteaza munca de noapte beneficiază:
a) fie de program de lucru redus cu o oră faţă de durata normală a zilei de muncă, pentru zilele în care efectuează cel puţin 3 ore de muncă de noapte, fără ca aceasta să ducă la scăderea salariului de bază;
b) fie de un spor la salariu de minimum 15% din salariul de bază pentru fiecare oră de muncă de noapte prestată.

1. Munca prestată între orele 22,00-6,00 este considerată muncă de noapte. Durata normală a muncii de noapte nu va depăşi 8 ore într-o perioada de 24 de ore.

2. Angajatorul care, în mod frecvent, utilizează muncă de noapte este obligat să informeze despre aceasta inspectoratul teritorial de muncă.

3. Salariaţii care efectuează cel puţin 3 ore de muncă de noapte beneficiază fie de program de lucru redus cu o ora faţă de durata normală a zilei de muncă, fără ca aceasta să ducă la scăderea salariului de bază, fie de un spor la salariu de minimum 25% din salariul de bază pentru fiecare oră de muncă de noapte prestată, potrivit art.41 alin.3 lit.f din CCMN.