Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... preschimarea permisului expirat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

preschimarea permisului expirat

astazi am fost la Serviciul comunitar Prahova in vederea preschimbarii permisului; toate bune si frumoase dar acum am o mare problema: permisul l-am obtinut in 1994 (recunosc lene mare, dar am dat examenul pe bune !) si d-ra de la ghiseu nu a stiut si nici nu a vrut sa-mi dea nici o dovada pana in momentul intrarii in posesia permisului tip nou; MOTIVE: la data obtinerii permisului Politia nu avea implementat sistemul informational intre judete iar duplicatul permisului se tinea in stilul clasic de arhiva (opis, cartoteci, etc) drept pentru care pana se va face verificarea mea dupa CNP in toata tara si Bucuresti, pana Politia AG (cea care a eliberat permisul) va comunica la Directia lor de la Bucuresti ca totul e ok, cei de la PH vor primi unda verde si ..... in sfarsit voi primi prin posta romana permisul de conducere; problema e ca in acest timp - aproximat de serviciul in cauza (PH) la 30 de zile, trebuie sa fac naveta zilnic la servici cu masina, dovada nu am ...... intr-un cuvant PROBLEMA MARE
Ce pot face ? sa ma duc in audienta la seful serviciului de inmatriculari ? de ce nu pot obtine o dovada ? le-am explicat ca nu am avut incidente in trafic, amenzi, puncte, etc. .... degeaba; am cerut o verificare rapida dupa CNP, dar nimic; chiar trebuie sa ma uit la masina timp de 1 luna, pana cand se fac aceste verificari ?
Hotărârea Guvernului nr.1391/2006
SECŢIUNEA a 3-a
Sancţiuni contravenţionale complementare
Art. 209. − (1) La cumulul a cel puţin 15 puncte de penalizare, serviciul poliţiei rutiere din judeţul care are în evidenţă conducătorul de autovehicul comunică acestuia, în scris, în termen de 10 zile de la data înregistrării în evidenţă a ultimelor puncte de penalizare, sancţiunea contravenţională complementară a suspendării exercitării dreptului de a conduce, precum şi obligaţia de a se prezenta la sediul poliţiei rutiere, în termen de 5 zile de la primirea înştiinţării scrise, pentru a preda permisul de conducere.
(2) Titularul permisului de conducere are dreptul de a conduce autovehicule de la data cumulării celor 15 puncte de penalizare şi până la data expirării termenului când avea obligaţia de a preda permisul de conducere sau, după caz, până la data predării permisului de conducere.
(3) Suspendarea exercitării dreptului de a conduce autovehicule operează în ziua următoare celei în care a fost predat permisul de conducere sau, după caz, a expirat termenul de predare a acestuia.
(4) În cazul în care titularul permisului de conducere nu se prezintă la poliţie în termenul prevăzut la alin. (1), perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce autovehicule se majorează, de drept, cu 30 de zile.
Din pacate, unde-i lege nu-i tocmeala.
[ link extern ]
L.C
eu am fost sa-mi schimb permisul care era expirat !!!! nu am fost amendat, nu am puncte de penalizare, dar pana la eliberarea celui nou, trebuie sa stau sa ma uit la bec ? astept fara probleme 30 de zile, dar de ce nu pot primi o dovada ? e ca si cum cei de la serviciul public comunitar mi-au anulat dreptul de a conduce !!! am facut scoala de soferi in perioada octombrie 1993 - ianuarie 1994, cand se dadea poligon, categoriile B,C si E intr-o institutie serioasa; apropos sunt posesor si de brevet de mecanic conductor de TAB si tanc clasa a III a
1. Retinerea permisului de conducere
Art. 230. - Permisul de conducere se retine in urmatoarele situatii:
a) cand titularul a cumulat cel putin 15 puncte de penalizare intr-un an;
b) cand titularul a cumulat cel putin 10 puncte de penalizare in decurs de 6 luni de la data expirarii duratei de suspendare;
c) cand titularul se afla in una dintre situatiile prevazute la art. 77, art. 78 alin. (2), art. 79 alin. (1), (3) si (4) si la art. 81 alin. (1) din ordonanta de urgenta;
d) cand titularul acestuia a savarsit una dintre infractiunile prevazute la art. 178 sau 184 din Codul penal, daca acestea au fost comise ca urmare a nerespectarii dispozitiilor legale privind circulatia pe drumurile publice;
e) cand prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva impotriva titularului acestuia s-a dispus interzicerea drepturilor prevazute de art. 64 lit. c) ori art. 112 lit. c) din Codul penal;
f) cand fapta conducatorului de autovehicul sau tramvai a fost urmarita ca infractiune prevazuta de ordonanta de urgenta, iar procurorul sau instanta de judecata a dispus inlocuirea raspunderii penale cu una dintre sanctiunile cu caracter administrativ prevazute la art. 91 din Codul penal;
g) detinatorul nu a preschimbat permisul de conducere, emis anterior datei de 1 decembrie 1996, cu ultimul model aflat in uz;
[ link extern ]

Daca cei care v-au comunicat aceasta decizie nu au stiut sa argumenteze clar motivul pentru care dureaza 30 de zile pana la eliberarea noului permis si nu va incadrati in nici o lege ce face referire la perioada asta de timp, va recomand sa mergeti in audienta la seful serviciului de eliberari permise.
Poate are legatura cu termenul de preschimbare a permisului de la data expirarii a acestuia....
[ link extern ]

Solutiile se gasesc, de regula, acolo unde s-au creat problemele...
Laura Ciobeica, moderator