Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Angajare DOAR pe perioada de proba in timpul somajului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Angajare DOAR pe perioada de proba in timpul somajului

Sunt un ``proaspat`` somer, inregistrat din data de 20 mai a.c. De-abia am luat prima plata !
Ma confrunt cu o situatie interesanta: am gasit un loc de munca, insa angajatorul nu pare prea hotarit. Exista riscul de a petrece la el doar o luna de proba. Cum afecteaza acest lucru calitatea mea de somer ? Lucrurile devin interesante pentru ca in timpul perioadei de proba oricare dintre parti poate denunta contractul. Daca il denunta el, in termenul celor 30 de zile, nu-i problema. Banuiesc ca acelasi lucru se intimpla daca trec cele 30 de zile si NU se prelungeste contractul pe perioada nedeterminata. Daca il denunt eu, se poate interpreta ! Ce fel de act elibereaza angajatorul la finalul celor 30 de zile ? Foarte important raspunsul !
Intrebarile sunt totusi mai multe: odata cu inregistrarea acelui contract ajutorul de somaj INCETEAZA sau SE SUSPENDA ? Daca e vorba doar de o luna ce fac ulterior, o iau de la capat cu toata tevatura ??? #-o Sau se revine automat la situatia de somer ? Am studiat cu atentie legile in domeniu insa intotdeauna apar niste zone ``gri`` care sunt interpretate in fel si chip.
Va multumesc foarte mult, atit specialistilor in domeniu cit si oricarui utilizator care a mai trecut prin asa ceva, eu sunt cam incepator...
Somajul se suspenda si se va relua de unde a fost intrerupt, la data incetarii CIM incheiat pe durata determinata de pana la 12 luni.
Si in cazul incetarii CIM in perioada de proba se va relua somajul de unde a fost intrerupt. Angajatorul va emite o decizie in baza art. 31 alin.4^1.
pneagu a scris:

Somajul se suspenda si se va relua de unde a fost intrerupt, la data incetarii CIM incheiat pe durata determinata de pana la 12 luni.
Si in cazul incetarii CIM in perioada de proba se va relua somajul de unde a fost intrerupt. Angajatorul va emite o decizie in baza art. 31 alin.4^1.

Nu va suparati, domnule pneagu, dar eu nu accept contract de munca pe perioada determinata. Poate m-am exprimat confuz asa ca revin si precizez: CONTRACTUL ESTE PE PERIOADA NEDETERMINATA, insa se poate incheia destul de simplu in timpul perioadei de proba de 30 de zile. Deci ?
1. Daca ati incheiat un CIM pe perioada nedeterminata a incetat plata indemnizatiei de somaj.
2. Daca in perioada de proba inceteaza CIM din initiativa angajatorului veti beneficia din nou de indemnizatie de somaj daca aveti 12 luni lucrate si cotizate la somaj, in ultimele 24 de luni.
3. Daca initiativa incetarii CIM in perioada de proba va apartine dvs., nu veti mai beneficia de indemnizatie desomaj.
4. Angajatorul face o notificare pe care o inregistreaza la ITM (o copie dupa aceasta o prezentati la AJOFM, asa cum ati prezentat si decizia de concediere cand ati intrat prima data in somaj).
Va multumesc, domnule Tudor Valeriu. Dar va rog sa nu va suparati daca insist.
1. Nu am incheiat contractul, urmeaza sa-l inchei, dar ...
4. Nu am incredere in angajator. Insist pe raspunsul la intrebarea: dupa ce angajatorul face o notificare (o decizie in baza art. 31 pct. 4.1) si dupa ce prezint aceasta decizie la AJOFM, se reia automat plata somajului ? Traim in Romania si mi-e teama ca birocratia care ii impinge pe unii de la spate o sa-i determine sa imi ceara sa reiau toata tevatura cu actele. Deci ?
1. Raspunsul il gasiti in ce am spus eu mai sus:
1. Daca ati incheiat un CIM pe perioada nedeterminata a incetat plata indemnizatiei de somaj.
2. Daca in perioada de proba inceteaza CIM din initiativa angajatorului veti beneficia din nou de indemnizatie de somaj daca aveti 12 luni lucrate si cotizate la somaj, in ultimele 24 de luni.

2. Adica:
- daca incheiati un CIM pe perioada nedeterminata atunci indemnizatia de somaj inceteaza;
- daca va inceteaza CIMcu art.31(4.1) atunci veti beneficia din nou de alta perioada de somaj indemnizat daca aveti 12 luni lucrate si cotizate la somaj in ultimele 24 de luni;
- adica faceti aceleasi acte care le-ati facut si prima data, cand ati fost in somaj;
- credeti-ma ca nu este asa o mare tevatura pentru ca acum stiti bine ce acte sa faceti.