avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 224 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj - incetare CIM in perioada de proba
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj - incetare CIM in perioada de proba

Indemnizatia de somaj inceteaza la inregistrarea CIM. Bon.
Ce se intampla insa daca, in timpul perioadei de proba inceteaza CIM, incheiat pe perioada nedeterminata.
Se mai poate beneficia de somaj? Ce conditii trebuie indeplinite?
Am inteles ca ar fi posibil doar daca incheierea contractului are loc la initiativa angajatorului?
Ce trebuie facut pt obtinerea indemnizatiei, daca acest lucru mai este posibil?
Cel mai recent răspuns: IstrateA , utilizator 20:13, 30 Ianuarie 2011
1. Conform art.5 din Normele de aplicare a Legii 76/2002 incetarea CIM cu art.31(4.1) din Codul muncii este neimputabila salariatului si da dreptul de a beneficia de indemnizatie de somaj.

2. Codul muncii spune:
Art.31...
(4.1) Pe durata sau la sfârşitul perioadei de probă, contractul individual de muncă poate înceta numai printr-o notificare scrisă, la iniţiativa oricăreia dintre părţi.
...
3. In acelasi timp trebuie ca salariatul sa aiba in ultimele 24 deluni 12 luni lucrate si cotizate la somaj pentru a beneficia de indemnizatie de somaj.

4. Intr-adevar, art.31(4.1) din Codul muncii prevede doua posibilitati:
- incetarea CIM sa se faca din initiativa angajatorului, situatie care nu este imputabila salariatului;
- incetarea CIM sa se faca din initiativa salariatului, situatie care ar fi imputabil salariatului care are aceasta initiativa.
Se pare ca unele AJOFM tin cont de aceasta diferentiere cand acorda indemnizatia de somaj, diferentiere care nu este facuta in Normele de aplicare a Legii 76/2002.

5. Daca sunteti intr-o asemenea situatie depuneti actele la AJOFM si vedeti ce vi se raspunde.
Va multumesc pentru raspuns.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somaj dupa perioada de proba ruxandram ruxandram Buna ziua, Dupa finele perioadei de proba, daca angajatul sau angajatorul doreste sa sisteze colaborarea si angajatul este somer pana la un nou loc de munca, ... (vezi toată discuția)
Posibilitatea de a reintra in drepturile de somaj Reka73 Reka73 Am o mare intrebare...poate sa ma ajute cineva? Am fost in somaj pana in luna noiembrie cand am fost angajata la o firma cu data de 23 noiembrie.Doresc sa va ... (vezi toată discuția)
Suspendare somaj- angajare pe perioada determinata sdaniel sdaniel Buna ziua, Daca se suspenda ajutorul de somaj si are loc o angajare pe perioada determinata de 12 luni, cu ce art. se poate incheia ( inaintea celor 12 ... (vezi toată discuția)