Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... SALARIU CARE SE AMANA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

SALARIU CARE SE AMANA

Buna seara . Lucrez la o societate in constructi si ziua de salariu se tot amana pe motiv ca nu sunt bani dar lucrez 10 11 ore zilnic in constructie. Din ce se vorbeste in firma de la agajati mai vechi se plang ca au restante salariale de peste 3 si 4 luni si motivul pentru care nu inceteaza lucrul este ca cine isi da demisia nu vede nici un ban din salarile restanta . Intrebarea este ce este de facut in acest caz si cum se poate recupera salarile restante cuvenite?
Puteti sa actionati societatea in instanta
Bafta
Faceti sesizare la ITM
Aveti doua posibilitati care pot fi exercitate concomitent : sesizare la ITM si/sau actiune in instanta impotriva angajatorului (cererea se depune la Tribunalul in a carui raza aveti domiciliu si este scutita de plata taxelor judiciare).