avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 689 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salarii restante
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salarii restante

Buna ziua,
as dori sa-mi spuneti , in cazul in care lucrez la o unitate( constructii) cu carte de munca si de 6 luni unitatea a tot amanat plata salariilor, efectiv pe 6 luni nu am fost platit deloc, care este calea legala si cum ar trebui sa procedez pentru a-mi primi retributiile pentru munca depusa.
Cel mai recent răspuns: ContSters42179 , utilizator 17:17, 29 Iulie 2011
Sunt doua variante care se pot exercita concomitent , si anume:
- sesizare la ITM si/sau Inspectia Muncii
- actiune in instanta impotriva angajatorului pentru a fi obligat la plata drepturilor salariale restante. Actiunea o depuneti la Tribunalul in raza caruia domiciliati si este scutita de plata taxelor judiciare. Termenul de depunere a actiunii este de 3 ani de la data de cand trebuia sa va achite salariul.
E o rusine ce se intampla in unele societati din Romania....sa muncesti si sa nu fii platit pentru munca ta. Practic se amana de la o saptamana la alta plata salariilor. Asa s-au adunat 6 luni de neplata. Traim in tara nimanui!!
teo2304 a scris:

E o rusine ce se intampla in unele societati din Romania....sa muncesti si sa nu fii platit pentru munca ta. Practic se amana de la o saptamana la alta plata salariilor. Asa s-au adunat 6 luni de neplata. Traim in tara nimanui!!


Se intampla asa si datorita legislatiei permisive sau a vidului legislativ in unele domenii ....
Acum am primit si o informatie ca ar fi cam 70 de sesizari facute la ITM pentru aceleasi motive. Unitatea a primit amenzi( pe care nu le plateste ,la fel si salariile restante). Chiar nu exista nicio solutie pentru a recupera un drept ( prevazut in codul muncii), aceasta societate isi poate face propriile reguli intr-o tara de drept?
Cum sa procedez ,eu si ceilalti 70 de salariati ,pentru a ne primi un drept castigat prin munca cinstita?.....e revoltator!!
Cum sa procedez ,eu si ceilalti 70 de salariati ,pentru a ne primi un drept castigat prin munca cinstita?.....e revoltator!!


@freeelis a raspuns:
- actiune in instanta impotriva angajatorului pentru a fi obligat la plata drepturilor salariale restante. Actiunea o depuneti la Tribunalul in raza caruia domiciliati si este scutita de plata taxelor judiciare. Termenul de depunere a actiunii este de 3 ani de la data de cand trebuia sa va achite salariul.





~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme salariu mediu unitate nastere copil Selenus Selenus Buna ziua, ma adresez dvs. cu urmatoarea problema. Sotia mea este angajata la doua societati, la una cu norma intreaga si la una cu partial. In octombrie a ... (vezi toată discuția)
Salariu care se amana eugenbv eugenbv Buna seara . Lucrez la o societate in constructi si ziua de salariu se tot amana pe motiv ca nu sunt bani dar lucrez 10 11 ore zilnic in constructie. Din ce se ... (vezi toată discuția)
Salarii restante si mod de recuperare a acestora teo2304 teo2304 Buna ziua, revin cu acelasi subiect si anume, lucrez la o unitate de constructii care de 6 luni nu mi-a achitat salariile, tot amanând de la o saptamana la ... (vezi toată discuția)