Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salarii restante
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salarii restante

Buna ziua,
as dori sa-mi spuneti , in cazul in care lucrez la o unitate( constructii) cu carte de munca si de 6 luni unitatea a tot amanat plata salariilor, efectiv pe 6 luni nu am fost platit deloc, care este calea legala si cum ar trebui sa procedez pentru a-mi primi retributiile pentru munca depusa.
Sunt doua variante care se pot exercita concomitent , si anume:
- sesizare la ITM si/sau Inspectia Muncii
- actiune in instanta impotriva angajatorului pentru a fi obligat la plata drepturilor salariale restante. Actiunea o depuneti la Tribunalul in raza caruia domiciliati si este scutita de plata taxelor judiciare. Termenul de depunere a actiunii este de 3 ani de la data de cand trebuia sa va achite salariul.
E o rusine ce se intampla in unele societati din Romania....sa muncesti si sa nu fii platit pentru munca ta. Practic se amana de la o saptamana la alta plata salariilor. Asa s-au adunat 6 luni de neplata. Traim in tara nimanui!!
teo2304 a scris:

E o rusine ce se intampla in unele societati din Romania....sa muncesti si sa nu fii platit pentru munca ta. Practic se amana de la o saptamana la alta plata salariilor. Asa s-au adunat 6 luni de neplata. Traim in tara nimanui!!

Se intampla asa si datorita legislatiei permisive sau a vidului legislativ in unele domenii ....
Acum am primit si o informatie ca ar fi cam 70 de sesizari facute la ITM pentru aceleasi motive. Unitatea a primit amenzi( pe care nu le plateste ,la fel si salariile restante). Chiar nu exista nicio solutie pentru a recupera un drept ( prevazut in codul muncii), aceasta societate isi poate face propriile reguli intr-o tara de drept?
Cum sa procedez ,eu si ceilalti 70 de salariati ,pentru a ne primi un drept castigat prin munca cinstita?.....e revoltator!!

@freeelis a raspuns:
- actiune in instanta impotriva angajatorului pentru a fi obligat la plata drepturilor salariale restante. Actiunea o depuneti la Tribunalul in raza caruia domiciliati si este scutita de plata taxelor judiciare. Termenul de depunere a actiunii este de 3 ani de la data de cand trebuia sa va achite salariul.