Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salarii restante si mod de recuperare a acestora
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salarii restante si mod de recuperare a acestora

Buna ziua,
revin cu acelasi subiect si anume, lucrez la o unitate de constructii care de 6 luni nu mi-a achitat salariile, tot amanând de la o saptamana la alta plata acestora.
Am primit in interes de serviciu o masina pentru a ma deplasa, in cazul in care nu predau masina pana nu-mi achita salariile, ce se poate intampla?
E o solutie pentru a-i constrange sa-mi plateasca salariile restante fara a recurge la sesizare la ITM si actiune in instanta? Mi se poate desface contractul de munca pentru ca nu predau masina?

Va multumesc!
Daca nu predati bunul firmei angjatorul va proceda la depunerea unei plangeri penale. Ce urmeaza este usor de inteles. Nu este asta o solutie.
Solutia legala consta in chemarea in judecata a angajatorului in vederea recuperarii salariilor restante.
E sigur ca dupa actiunea in instanta voi primi salariile? Societatea e silita sa le achite? Sunt mai multe persoane salariate in situatia mea si suntem disperati, am muncit 6 luni degeaba?
Hotararea instantei il obliga sa va achite salariile. Daca nu puteti trece la executare silita.
Art. 274
Hotararile pronuntate in fond sunt definitive si executorii de drept.
@ pneagu
Se poate purta o discutie pe tema art.274 C.proc.civ. , referitor daca sunt sau nu executorii aceste hotarari , dupa intrarea in vigoare a legii nr.62/2011.
Deja pe forum a fost deschisa de @ Katt o astfel de discutie.