Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... recuperare salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

recuperare salariu

lucrez la o firma mica de pantofi cu asa zis salariu minim pe economie,dar dupa 4luni de lucru am primit in total 700ron. am lucrat si ore suplimentare,nu sa-u platit,bonuri de masa nu am primit si nici nu sint sigura ca firma este legala.cum imi pot recupera bani?
Aveti doua variante pentru recuperarea drepturilor salariale restante si care se pot exercita concomitent : sesizarea la ITM si actiunea in instanta impotriva angajatorului. Actiunea se depune la Tribunalul in a carui raza aveti domiciliu si este scutita de plata taxelor judiciare.