Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Problema salariala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Problema salariala

Buna seara,
As avea o intrebare.Ce este de facut in momentul in care am fost bagat in preaviz in care mi se specifica ca pana la data de 24.03.2011 mi se vor achita toate drepturile salariale plus un salariu compensatoriu, iar eu nu am primit nimic pana la data de 28.03.2011?
Va multumesc pentru rabdarea de a citi acest mesaj si astept ajutorul dumneavoastra

Claudiu
Aveti doua posibilitati care pot fi exercitate concomitent , si anume: sesizare la ITM si/sau sa promovati o actiune in instanta.
ITM-ul poate constata neplata salariului , dar nu-l poate obliga pe angajator sa vi-l plateasca.
Actiunea in instanta se depune la Tribunalul in a carui raza aveti domiciliu si este scutita de plata taxelor judiciare.