Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract de intretinere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract de intretinere

ce drepturi am asupra unui apartament in care stau in urma unui contract de intretinere in care proprietara isi mentine dreptul de uzufruct viager si eu am acum stapanire de drept si stapanire de fapt cand moare proprietara

Aveti toate drepturile unui proprietar dar si obligatia de a respecta dreptul de uzufruct, deci de a va abtine de la orice actiune care ar putea stingheri linistita folosinta a bunului.
dvs sunteti nud proprietar.
aveti 2 obligatii:
1. sa ii asigurati intretinerea pana la sfarsitul vietii;
2. sa ii respectati dreptul de uzufruct viager.