Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Victima accident rutier in urma cu 4 ani... se mai ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Victima accident rutier in urma cu 4 ani... se mai poate face ceva?

Buna ziua,
Am o intrebare mai lunga.. sper sa reusesc sa explic cat mai concis problema..
In urma cu 4 ani, am avut un accident de masina pe A2... Eram in masina cu prietena si varul meu (ea conducea) eu ma aflam in dreapta. Mentionez ca avea probleme cu directia la masina (tragea dreapta)... La un moment dat, ea a adormit, si a pierdut controlul, moment in care, masina a luat-o spre dreapta, iesind de pe autostrada, pe banda de urgenta... Eu am vazut asta, am strigat la ea, si ea atunci cred ca s-a speriat, s-a trezit brusc, si a tras de volan brusc... Si.. nu stiu ce si cum s-a intamplat, cert e ca, probabil din cauza vitezei si a bruscarii volanului, masina s-a rasturnat pe partea dreapta.
Singura victima am fost eu... Am fost spitalizata.... am suferit 2 operatii atunci, iar de atunci si pana acum, am mai avut inca 3 operatii estetice, si mai urmeaza sa mai am inca 2 in decursul anului viitor...
A doua zi dupa accident, tatal prietenei mele a vandut masina la fiare vechi (cine i-a dat voie sa faca asta?) Intru cat masina era implicata in accident soldat cu victima... nu cred ca avea voie sa faca asta, nu? Prin urmare, nu am mai putut cere expertiza... Sincer, eu fiind foarte afectata atat fizic cat si moral, din cauza accidentului, nu m-am putut implica prea mult in demersuri... de totul s-au ocupat parintii mei ... si parintii ei.
Dupa ce am iesit din spital, am fost la medicul legist.. care mi-a dat foarte multe zile de ingrijiri medicale... in jur de 120, daca nu si mai mult, nu mai retin... In fine.. parintii ei si ai mei s-au inteles sa vb cu doctorul sa imi dea sub 60 de zile, ca sa nu aiba ea probleme... si m-au pus si pe mine sa semnez in procesul verbal de la politie ca nu am pretentii... Ei s-au inteles (parintii mei si ai ei) ca imi vor da niste bani pentru spitalizari...
Intre timp, nu am primit nici un ban de la ei... Si, dupa cum am mai spus, am trecut deja prin mai multe intervenitii.. pe care le-am platit eu...
Nu am vrut sa ii fac rau prietenei mele, caci practic, a fost un accident... dar atitudinea parintilor ei a fost ... de n-am cuvinte...
Asadar, in conditiile in care accidentul a avut loc acum 4 ani... ce as mai putea face?
Pot sa il dau pe tatal ei in judecata pt ca a vandut masina imediat dupa accident, ascunzand astfel probele? (eu stiam ca masina avea probleme, ca o mai condusesem si eu, si daca ceream expertiza, se afla asta)... Pot sa dau medicul legist in judecata, pentru ca a facut un act fals, prin care mi-a dat mai putine zile spitalizare? Pot sa dau politistul care s-a ocupat de caz? Asigurare?
Ce as vrea sa stiu, de fapt, este, daca pot sa mai fac ceva, acum, dupa 4 ani de la accident, pentru a cere daune morale.... si de la cine....
Nu stiu cat de explicita am fost in acest mesaj... daca nu se intelege exact tot ce am vrut sa zic, imi cer scuze pentru incoierenta...
Si va multumesc anticipat pentru orice raspuns/sfat.
In urma accidentului, ati suferit vreo infirmitate fizica permanenta, slutire, pierderea unui simt sau organ sau incetarea functionarii acestuia?
daca nu ati ramas cu sechele grave permanente nu prea mai aveti ce sa faceti
Da, am ramas cu 2 cicatrice foarte mari pe mana si pe umar, la cea de la umar am avut pana acum 3 operatii estetice, pentru a o micsora, dar tot este foarte vizibila, si nu pot sa port nimic cu bretele,sau cu umerii goi, nu pot sa merg la plaja, (atat din cauza aspectului inestetic, cat si din cauza ca nu am voie sa ma expun la soare). Cea de pe mana, de asemenea, este foarte vizibila, si din cauza ca este pe mana dreapta, am fost pusa de foarte multe ori in situatii stanjenitoare (cu domni care, din politete au vrut sa imi pupe mana, iar eu m-am simtit foarte prost cu felul in care arata mana mea)... Si in plus, am mai ramas si cu un semn foarte urat, pe piciorul drept, de unde mi s-a luat piele, in urma cu 4 ani, cand mi s-a facut grefa de piele, pentru a mi se acoperi umarul si mana care au fost afectate in accident... Iar pe picior, nu se mai poate remedia prin nici o operatie... e ca o arsura.. si este destul de inestetic... Iar la varsta mea (26 de ani acum, 22 in momentul accidentului) , aceste cicatrice mi-au provocat si continua sa imi provoaca foarte multe situatii neplacute...
Numai un raport de expertiza medico-legala de la IML poate stabili daca este vorba de o slutire. Daca raportul confirma acest lucru atunci aveti sanse sa formulati o plangere pentru vatamare corporala grava. In caz contrar fiind vorba de o infractiune de vatamare corporala la care actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a persoanei vatamate in termen de 2 luni de la data la care persoana vatamata a stiut cine este faptuitorul, in cazul dumneavoastra avand in vedere ca au trecut 4 ani se va dispune incetarea procesului penal datorita tardivitatii introducerii plangerii prealabile.
Florea Ana-Maria Cabinet de Avocat , Avocat
Multumesc....
Totusi, din cate stiu, examinarea medico-legala, in urma unui accident rutier, se face ca cererea politiei.... Cum as putea eu sa cer un raport de la IML in acest caz?