avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 921 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... vatamare corporala grava sau nu??
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

vatamare corporala grava sau nu??

buna tuturor,,,
totul incepuse intr-o duminica dupa amiaza,,iesind cu niste prieteni apropiati la o bere,unde in urma unei altercatii cu barmanul,care incerca sa ne unfle cu apa de la robinet,ne-am hotaram sa plecam,,,,,iesind in strada la 2 metri de masina cu care eram,,opreste un Taxi,din care se da jos o matahala de om de vreo 2 metri si 120 kg,,,scoate un baston telescopic si imi plesneste vreo 5-6 bucati in cap,,,dupa care se retrage in bar...rezulta ca gorila era bodyguard in barul respectiv,,dar mai avea 2 ore pana isi incepea programul...
Rezultatul : 5 plagi suturate in diverse parti ale capului,inclusiv una deasupra ochiului.....niciuna mai mica de 3.5 cm
Politia nici macar nu i-a luat vreo declaratie,,,,iar amenda nici atat..
va cer ajutorul tuturor celor ce stiti cate ceva despre cazurile de genul asta.......pt ca in tara unde locuiesc eu pt asta il tinea cel putin o zi la puscarie,,,,iar probabil a doua zi ii dadea drumul...
inchipuiti-va ca toate loviturile mi le-a dat in zona capului,,,mana stanga cu care m-am mai aparat de lovituri mis-a imflamat fara sa o pot misca prea bine de moment.
singurul lucru ce il cer e sa se faca dreptate,pt ca cicatricile ce le amin cap si frunte,o sa le port pe viata....
medicul legist mi-a dat 14-15 zile de ingrijiri medicale,si sa mai merg dupa aceea din nou..
ce me sfatuiti sa fac???imi trebuie avocat??sunt capabile autoritatile din Romania sa faca dreptate intreun bogat si un sarac???(vorba vine)
Va multumesc anticipat

Ovidiu
Este vorba de vatamare corporala grava si slutire daca din certificatul medico legal rezulta ca au ramas cicatrici pe fata si exista prejudiciu estetic. Cercetind precedentele, iti pot spune ca poate fi condamnat la inchisoare de 2 ani, conform cu gravitatea faptei descrise. Ia-ti avocat, fa plingere la procuror si inarmeaza-te cu rabdare. Nu uita sa te prezinti la medic pentru certificat.

Alberto Kurtyan
Conteaza foarte mult ce mentioneaza INML in raportul sau de expertiza.
Daca se va face incadrarea juridica pe slutire va fi una , daca se va face incdrarea juridica a faptei pt 15 zile de ingrijiri medicale va fi alta.

Daunele materiale le veti primi.Daunele morale in general se dau mici.
Nu e vorba de diferenta dintre bogati si saraci.Asa judeca instantele in Romania...
Daca vreti bani mai multi incercati sa o rezolvati cu gorila.
E posibil sa aveti nevoie de avocat.Macar sa consultati unul care sa vada certificatul INML si fata dvs.

avocat Claudiu Lascoschi
deocamdata cu cate zile sunt inscrise in certificatul medico-legal fapta se incadreaza la art 180 c.pen-lovirea si alte violente-pedeapsa ce poate fi aplicata in cazul savarsirii acestei infractiuni este inchisoare de la o luna la 3 luni sau amenda.In ceea ce priveste slutirea mi-e greu sa cred ca intra in discutie , la slutire vorbim de incapacitatea de a mai folosi un organ,membru etc...ma rog nu e cazul la dumnevoastra1
La slutire se poate sa aiba fata atata de urata incat sa nu te poti uita la ea.
Desi acel om ar avea toate organele ar fi foarte greu sa il privesti.
Este un un caz clasic de slutire.

avocat Claudiu Lascoschi
Nici nu se pune problema de vatamare corporala grava – doar in caz ca se va descoperi la tomograf vreo leziune ascunsa la nivel de creier, care, evoluand, sa va duca in situatia de a pierde un simt sau sa determine functionarea defectuoasa a vreunui organ. Nu sunteti slutit – pt retinerea infractiunii in aceasta forma ar fi necesar un grav prejudiciu estetic – o cicatrice de mari dimensiuni (3,5 cm nu intra in aceasta categorie) – poate doar daca e foarte adanca si face ca arcada ochiului sa ramana deformata, schimband si forma ochiului (dar, in acest caz, nr-ul zilelor de ingrijire ar fi fost mai mare); in caz de slutire vorbim despre desfigurare (adica, schimbarea infatisarii fetei), despre deformare (schimbarea formei corpului), despre mutilare (pierderea unei parti din corp, chiar si niste dinti, de ex).
Politistii au incadrat, probabil, fapta ca fiind loviri si alte violente si nu au luat declaratie individului deoarece actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a persoanei vatamate, care se adreseaza direct instantei.

Autoritatile din Ro sunt capabile sa faca dreptate celor care stiu unde si cum sa o caute – nu are relevanta faptul ca gospodariti pe meleaguri straine si acolo omu’ respectiv ar fi stat macar o zi la rece – fiecare Stat cu procedurile sale.

Alte discuții în legătură

Infractiunea de slutire corinuta corinuta As dori sa aflu daca mai este incriminata acesta fapta, respectiv infraciunea de slutire, daca ati putea sa/mi spuneti cadrul legislativ (vezi toată discuția)
Cicatrice (vatamare corporala grava sau lovire si alte violente) xuser xuser Daca in urma unei altercatii , victima primeste un pumn in ochelari, lentila cauzandu-o o cicatrice de 4 cm deasupra ochiului, fapta intra la lovire si alte ... (vezi toată discuția)
Slutirea StefaniaBRB StefaniaBRB Buna ziua, am si eu o nelamurire. In urma unei altercatii intr-o discotea din localitate, am ramas cu un semn pe fata de aproximativ 6cm(din coltul gurii pana ... (vezi toată discuția)