Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Legalizare documente
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Legalizare documente

Actele notariale simple cum ar fi legalizarea de copii pot fi tratate de societatile comerciale ca marfuri si sa fie revandute potentialilor clienti? Mai precis: poate lasa notarul incheierile gata facute la un birou si cei de acolo sa xeroxeze pe verso actele originale prezentate de clienti? Exista incalcari ale legii? daca da, care ar fi acestea?
In primul rand, niste acte, chiar ele si notariale, nu pot fi considerate ca "marfuri", actele nu pot face obiectul actelor de comert; ele doar constata acele fapte de comert.
In al doilea rand, niste copii xerox, simple, ale unor acte pe verso-ul unor acte notariale (desi, sincer, ma indoiesc, ca notarii ar lasa spatii libere pe actele autentificate de ei) nu produc efectele unor acte autentice.
In al treilea rand: care e problema?! Precum sufletele, si gandirea transpusa prin raspuns ar trebui sa fie la fel de unita;)
In primul rand iti multumesc pentru raspunsul promt si deosebit sugestiv.
Voi incerca sa fiu mai clar. Legea 36/1995 care reglementeaza activitatea notarilor publici
stabileste la art. 8 care sunt actele indeplinite de acestia, adica:

Art. 8. - Notarul public îndeplineşte următoarele acte notariale:

a) redactarea înscrisurilor cu conţinut juridic, la solicitarea părţilor;
b) autentificarea înscrisurilor redactate de notarul public, de parte personal sau de avocat;
c) procedura succesorală notarială;
d) certificarea unor fapte, în cazurile prevăzute de lege;
e) legalizarea semnăturilor de pe înscrisuri, a specimenelor de semnătură, precum şi a sigiliilor;
f) darea de dată certă înscrisurilor prezentate de părţi;
g) primirea în depozit a înscrisurilor şi documentelor prezentate de părţi;
h) actele de protest al cambiilor, al biletelor la ordin şi al cecurilor;
i) legalizarea copiilor de pe înscrisuri;
j) efectuarea şi legalizarea traducerilor;
k) eliberarea de duplicate de pe actele notariale pe care le-a întocmit;
l) orice alte operaţiuni prevăzute de lege.

Acestea sunt tipurile de acte notariale pe care le stabileste legea romana. Doresc sa stiu daca
societatile comerciale in virtutea unor contracte de colaborare au dreptul sa valorifice intr-un fel sau altul
vreunul din aceste produse ale muncii notariale...Pun aceasta intrebare deoarece am vazut mai multe panouri
la firme care contin cuvantul "legalizari" si m-am mirat foarte tare
Daca e o discutie de principiu, nu te pot ajuta, nu mi-s deloc orator si nici nu simt asemenea arta:)
La obiect: incearca sa intri in birourile respective si sa vezi, efectiv (oops stiri Antena 1:">) ce fel de servici iti ofera - doar stii vorba cu gardu' si leopardu';)