Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... parasire de domiciliu
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

parasire de domiciliu

ce proceduri trebuie urmate pentru a anunta o parasire de domiciliu:nude trebuie sa merg ? ce acte am nevoie si cum prebuie procedat ca pe perioada asta sa ramana copilul la mine ?
vam multumesc
cine a parasit domiciliu, e liber s-o faca. daca dvs plecati si luati si copilul, faceti cerere de ordonanta presidentiala pt a va fi incredintat pana la o hotarare definitiva.
daca sunteti casatorit, introduceti cerere de divort si incredintare minor
Nu mai exista aceasta situatie reglementata. parasirea domiciului conjugal este un motiv de divort, nu poate fi sanctionata de vreun organ de cercetare penala.In situatia in care aveti copii, iar sotul nu contribuie pentru intretinerea acestora, atunci puteti sa faceti o plangere penala impotriva lui pentru abandon de familie si sa fie obligat sa va plateasca pensie de intretinere pentru copii.
nu eu am parasit domiciliul ci sotia si am ramas cu copilul.........asta nu ma deranjaza,eu am itrebat de procedurile ce trebuie urmate
depinde daca vreti sa dati divort sau nu.
puteti depune cerere la judecatorie pt stabilirea unei pensii alimentare.
gi_jane2 a scris:

depinde daca vreti sa dati divort sau nu.
puteti depune cerere la judecatorie pt stabilirea unei pensii alimentare.

art.305 cod penal ., a / parasirea,alungarea,sau lasarea fara ajutor a minorului
inchisoare 6 luni-2 ani sau amenda
Se incadreaza aici ? Nu cred , dvs. avand in continuare grija de copil