Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Vanzare bun comun
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Vanzare bun comun

Am divortat acum un an, copilul minor mi-a fost incredintat spre crestere, iar fosta sotie , dupa ce a schimbat incuietorile de la apartament si casa ( bunuri pe care le detinem in coporoprietate - limitandu-mi accesul la acestea ), nu este de acord cu vanzarea acestora sau partajul bunurilor. Deoarece cheltuielile de judecata sunt mari in cazul partajului bunurilor prin sentinta judecatoreasca, as vrea sa stiu care sunt alte mijloace de a dobandii partea ce mi se cuvine, avand in vedere ca locuiesc impreuna cu fetele in alta localitate decat cea unde sunt locuintele ( de altfel si ea s-a mutat in alta localitate ). Pot vinde sau inchiria una din proprietati fara acordul ei ?
impartirea bunurilor comune se poate face prin buna invoiala sau prin intermediul unei actiuni judecatoresti. daca ati cazut de acord asupra cotelor care vi se cuvin din masa partajabila vindeti, impreuna cu fost sotie, bunurile fiecaruia cuvenindu-se suma de bani echivalenta cotei negociate. partajul bunurilor comune se poate face apelind si la ajutorul unui mediator.
fara acordul dansii nu puteti vinde, dar puteti inchiria, dandu-i jumatate din bani. in felul asta strangeti banii necesari pt partajul in instanta