Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... impozit neplatit
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

impozit neplatit

stiu o fam care nu are contractul asei legalizat si nu plateste imp de 12 ani la stat neavand declarat ap la fisc ...ce risca daca se face un denunt la fisc?
ce sant accestia?chiriasi?proprietari?B-)
proprietari
Buna ziua,

Daca se duce sa declare acum apartamentul plateste o amenda de 25 ron si impozitul pe ultimii 5 ani + majorari de intarziere (legea nu te obliga sa platesti decat pentru ultimii 5 ani). Se poate achita si-n transe.
Aveti nevoie de buletin identitate proprietar si actul de proprietate + o declaratie tip de impunere pe care o gasiti la DITL si pe care o completati acolo.
Nota: DITL - Directia Taxe si Impozite Locale ale primariei din zona in care este apartamentul.

Daca respectivul proprietar este denuntat, se va intampla acelasi lucru.
Conta Orasanu, Consultant fiscal