avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 441 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Minori
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Minori

Sunt tata a doi baieti de 10 respectiv 12 ani care mi-au fost incredintati dupa divortul de prima sotie. Sunt recasatorit si as dori sa stiu ce documente imi trebuie la vama pentru a merge cu familia in Bulgaria pe litoral.
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 13:50, 26 Iunie 2010
pasapoartele copiilor si hotararea de divort legalizata
Daca nu au 14 ani li se face pasaport? Bulgaria este in uniune si stiu ca nu trebuie pasaport.
pasaport individual
LUPU LUCIAN a scris:

Daca nu au 14 ani li se face pasaport? Bulgaria este in uniune si stiu ca nu trebuie pasaport.


www.PolitiadeFrontiera.ro (rubrica conditii de calatori-minori romani)
Indiferent de varsta, un cetatean care trece granita trebuie sa aiba un act de identitate, fie propriu, fie anexa la actul unui adult.
Se poate astfel face pasaport si individual.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pasaport minor claudiaaydogan claudiaaydogan buna ziua as dori sa stiu daca unui minor de o luna si jumatate i se va face pasaport individual sau va fi inscris pe pasaportul unuia dintre parinti de ... (vezi toată discuția)
Plecare minor din tara alina27 alina27 buna seara...am 2 copii cu care doresc sa parasesc tara,dar fostul meu sot nu mi da procura.exista cumva posibilitatea de a l da in judecata si sa l oblig sa ... (vezi toată discuția)
Copii minori si iesirea lor din tara; ContSters140523 ContSters140523 Sun divortata si am copii in incredintarea mea ,hotarare devinitiva si irevocabila ...vreau sa plec cu copii din tara,le-am facut pasapoartele.Vreau sa stiu ... (vezi toată discuția)