Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Minori
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Minori

Sunt tata a doi baieti de 10 respectiv 12 ani care mi-au fost incredintati dupa divortul de prima sotie. Sunt recasatorit si as dori sa stiu ce documente imi trebuie la vama pentru a merge cu familia in Bulgaria pe litoral.
pasapoartele copiilor si hotararea de divort legalizata
Daca nu au 14 ani li se face pasaport? Bulgaria este in uniune si stiu ca nu trebuie pasaport.
pasaport individual
LUPU LUCIAN a scris:

Daca nu au 14 ani li se face pasaport? Bulgaria este in uniune si stiu ca nu trebuie pasaport.

www.PolitiadeFrontiera.ro (rubrica conditii de calatori-minori romani)
Indiferent de varsta, un cetatean care trece granita trebuie sa aiba un act de identitate, fie propriu, fie anexa la actul unui adult.
Se poate astfel face pasaport si individual.