avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 319 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... pasaport minor
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

pasaport minor

buna ziua
as dori sa stiu daca unui minor de o luna si jumatate i se va face pasaport individual sau va fi inscris pe pasaportul unuia dintre parinti
de asemenea, in cazul in care se va dori trecerea cu minorul peste granitele tarii doar de catre un singur parinte, va fi necesara o procura notariala( parintii nu sunt divortati) ?
Multumesc anticipat
Minorul va fi trecut pe pasaportul unuia dintre parinti si va fi necesara o procura in cazul in care acesta va calatori numai cu unul dintre parinti
multumesc
Vin si eu cu o intrebare: pe teritoriul UE minorii (ma refer >14 ani) pot trece granita doar cu buletinul,sau este nevoie de procura din partea parintilor?
Ultima modificare: Joi, 24 Mai 2012
Raoul_mw, utilizator
Minorul nu se mai trece pe pasaportul parintilor,trebuie pasaport individual.
Informatii suplimentare:[ link extern ]
Ultima modificare: Joi, 24 Mai 2012
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Copilul cat de mic ar fi, nu se trece in pasaportul parintilor, ci va avea pasaport individual. Pt a-i face pasaport e nevoie de acordul parintilor , la fel si la plecarea din tara- acordul scris pt respectiva calatorie al parintelui care nu e prezent
@Raoul, copilul care a implinit 14 ani poate iesi cu buletinul, dar cu acordul scrios al parintilor daca acestia nu-l insotesc. Oricum, va iesi insotit de un adult
Ultima modificare: Joi, 24 Mai 2012
gi-jane2, moderator

Alte discuții în legătură

Dubla cetatenie ovicosma ovicosma Exista vreo lege care reglementeaza actele cu care se poate intra / iesi din Romania? Mai exact am urmatoarea situatie. Minor cu dubla cetatenie a intrat in ... (vezi toată discuția)
Se poate scoate un minor din românia fara procură dacă domiciliul stabil este în spania? Aynara Nasta Aynara Nasta Buna seara am si ieu o nelamurire,pe 2 febroarie vreau sa merg anapoi an spania si mi sa comunicat de la aeroport frontiera ca nu pot scoate minorul din tara ... (vezi toată discuția)
Calatorie minor intre tari uniune petre79 petre79 Buna ziua, va expun urmatoarea situatie :am o fata pe care as vrea sa o trimit in tabara in Malta sau Anglia si nu stiu daca poate calatori singura cu ... (vezi toată discuția)