Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... pasaport minor
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

pasaport minor

buna ziua
as dori sa stiu daca unui minor de o luna si jumatate i se va face pasaport individual sau va fi inscris pe pasaportul unuia dintre parinti
de asemenea, in cazul in care se va dori trecerea cu minorul peste granitele tarii doar de catre un singur parinte, va fi necesara o procura notariala( parintii nu sunt divortati) ?
Multumesc anticipat
Minorul va fi trecut pe pasaportul unuia dintre parinti si va fi necesara o procura in cazul in care acesta va calatori numai cu unul dintre parinti
multumesc
Vin si eu cu o intrebare: pe teritoriul UE minorii (ma refer >14 ani) pot trece granita doar cu buletinul,sau este nevoie de procura din partea parintilor?
Raoul_mw, utilizator
Minorul nu se mai trece pe pasaportul parintilor,trebuie pasaport individual.
Informatii suplimentare:[ link extern ]
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Copilul cat de mic ar fi, nu se trece in pasaportul parintilor, ci va avea pasaport individual. Pt a-i face pasaport e nevoie de acordul parintilor , la fel si la plecarea din tara- acordul scris pt respectiva calatorie al parintelui care nu e prezent
@Raoul, copilul care a implinit 14 ani poate iesi cu buletinul, dar cu acordul scrios al parintilor daca acestia nu-l insotesc. Oricum, va iesi insotit de un adult
gi-jane2, moderator