Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Buna ziua,
As avea si eu o intrebare: Daca parintii mei sunt casatoriti de vreo 20 de ani, iar dupa casatorie tata a primit o mostenire(casa in care locuim, care e trecuta doar pe numele lui), in cazul unui divort in ce proportii aceasta ar fi impartita intre parinti?
Am citit mai multe informatii pe internet, dar inca sunt confuz.
Este bun propriu al tatalui.Dupa divort, casa va ramane tot a dumnealui.
Dupa o eventuala expertiza, mama poate cere partea ce-i revine din imbunatatirile casei, daca s-au facut si daca are dovezi.
Silvia Renate Mihai , Avocat
Bunul,desi dobandit in timpul casatoriei de catre unul dintre parintii dvs.(tatal),in eventualitatea unui divort acest bun nu va intra in masa partajabila,avand calitatea de bun propriu al tatalui dvs.deoarece este dobanidit prin mostenire.(art.31 C.fam.)
Mama dvs.va avea un drept de creanta, in cazul in care a adus imbunatatiri imobilului,daca are si dovezi in acest sens.
luiza2008, utilizator
Multumesc pentru raspunsuri.
S-au facut imbunatatiri casei, dar in ce constau aceste dovezi? si acea parte din imbunatatiri in ce consta?
+ daca tatal ar vrea sa vanda casa , ar fi nevoie si de aprobarea mamei?
Dovezile care pot fi folosite in cazul unui partaj sunt inscrisuri ( facturi, chitante) si martori care sa nu fie rude.
Cota mamei va fi de 1/2 din contravaloarea acestor imbunatatiri.
Avand in vedere ca imobilul are calitatea de bun propriu al tatalui, acesta poate vinde fara acordul mamei.
Multumesc....Mai am o singura intrebare pe aceasta tema, copii au vreun drept in vreo situatie? adik s'ar alege cu ceva sau totul depinde de proprietar?