avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 742 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Buna ziua,
As avea si eu o intrebare: Daca parintii mei sunt casatoriti de vreo 20 de ani, iar dupa casatorie tata a primit o mostenire(casa in care locuim, care e trecuta doar pe numele lui), in cazul unui divort in ce proportii aceasta ar fi impartita intre parinti?
Am citit mai multe informatii pe internet, dar inca sunt confuz.
Cel mai recent răspuns: Nomad6o9 , utilizator 00:09, 29 Iunie 2010
Este bun propriu al tatalui.Dupa divort, casa va ramane tot a dumnealui.
Dupa o eventuala expertiza, mama poate cere partea ce-i revine din imbunatatirile casei, daca s-au facut si daca are dovezi.
Ultima modificare: Sâmbătă, 26 Iunie 2010
Silvia Renate Mihai , Avocat
Bunul,desi dobandit in timpul casatoriei de catre unul dintre parintii dvs.(tatal),in eventualitatea unui divort acest bun nu va intra in masa partajabila,avand calitatea de bun propriu al tatalui dvs.deoarece este dobanidit prin mostenire.(art.31 C.fam.)
Mama dvs.va avea un drept de creanta, in cazul in care a adus imbunatatiri imobilului,daca are si dovezi in acest sens.
Ultima modificare: Sâmbătă, 26 Iunie 2010
luiza2008, utilizator
Multumesc pentru raspunsuri.
S-au facut imbunatatiri casei, dar in ce constau aceste dovezi? si acea parte din imbunatatiri in ce consta?
+ daca tatal ar vrea sa vanda casa , ar fi nevoie si de aprobarea mamei?
Dovezile care pot fi folosite in cazul unui partaj sunt inscrisuri ( facturi, chitante) si martori care sa nu fie rude.
Cota mamei va fi de 1/2 din contravaloarea acestor imbunatatiri.
Avand in vedere ca imobilul are calitatea de bun propriu al tatalui, acesta poate vinde fara acordul mamei.
Multumesc....Mai am o singura intrebare pe aceasta tema, copii au vreun drept in vreo situatie? adik s'ar alege cu ceva sau totul depinde de proprietar?

Alte discuții în legătură

Dreptul sotiei la mostenirea sotului tatiana28 tatiana28 Buna ziua.Am o problema.Parintii sunt casatoriti de aproape 30 ani.Cand s-au casatorit,tata a venit cu propunerea de a locui in casa parintilor lui deoarece ... (vezi toată discuția)
Partaj Nomad6o9 Nomad6o9 Buna ziua, Părintii mei sunt casătoriţi de 20 şi ceva de ani şi locuiesc într-o casă dobândită după căsătorie printr-un act de ... (vezi toată discuția)
Divort ioanaDD ioanaDD buna ziua,sunt mama unui baietel de patru ani si vreau sa divortez.Am fost casatoriti sase ani dar locuinta unde stam este act de donatie cu drept de uzufruct ... (vezi toată discuția)