Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Buna ziua,
As avea si eu o intrebare: Daca parintii mei sunt casatoriti de vreo 20 de ani, iar dupa casatorie tata a primit o mostenire(casa in care locuim, care e trecuta doar pe numele lui), in cazul unui divort in ce proportii aceasta ar fi impartita intre parinti?
Am citit mai multe informatii pe internet, dar inca sunt confuz.
copiii nu au vreun drept asupra acestui imobil.
este bun ce apartine in exclusivitate tatalui dvs si poate dispune de el dupa bunul sau plac.
Stiu ca am scris ca e ultima intrebare, dar am aflat recent ca defapt nu e o mostenire, e un act cu vanzare-cumparare (in familie si de aceea am crezut ca e mostenire)...dar tot doar pe numele tatalui e trecut..asta schimba cu ceva situatia?
Si in cazul unui divort, daca mama paraseste casa(se muta altundeva) mai primeste totusi acea suma?
Sau daca locuinta e vanduta la un pret mic, banii care i revin ei din imbunatatiri sufera modificari?
Si nu e prea corect faptul ca el poate face ce vrea vara sa implice si ceilali membri ai familiei!
PS. Ma scuzati ca sunt insistent , si multumesc pt raspunsuri, dar chiar am nevoie de ele, deoarece ma confrunt cu o situatie complicata