Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj

Buna ziua,
Părintii mei sunt casătoriţi de 20 şi ceva de ani şi locuiesc într-o casă dobândită după căsătorie printr-un act de ,,vânzare-cumpărare'', dar trecută doar pe numele tatălui. Casei s-au facut îmbunatatiri(doveziile se pot vedea cu ochiul liber).
Dacă mama ar dorii să divorţeze în urma partajului cu ce s-ar alege?
Ar mai primii acea sumă şi dacă s-ar muta din casă?
Tata ar putea vinde şi fără permisiunea mamei casa?
daca la data cumpararii, erau casatoriti, bunul e comun, asa ca mama are dreptul la jumatate din valoarea casei imbunatatita. daca in acte scrie ca tata e casatorit, nu poate vinde fara acordul mamei.
Chiar daca este trecuta doar pe sot, casa este bun comun al ambilor, intrucat a fost dobandita prin vanzare-cumparare, dupa casatorie. In caz de partaj, fiecare va dobandi cota de 1/2 din bun.