Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Autofacturare?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Autofacturare?

Buna seara! Intrebarea este: - daca se face autofactura pentru suma cu care unitatea a depasit protocolul admis de 2%, pe anul trecut??Cum se procedeaza in cazul respectiv? Ce va contine factura, care va fi nota contabila si daca trebuie sa apara si in Decontul 300(TVA) se trec la rd.15, regularizari????
Sunt complet nelamurita cum se procedeaza in acest caz.:( :stunned:
Astept raspunsuri.Anemary.
Valoarea care depaseste plafonul este cheltuiala nedeductibila la calculul impoz pe profit al anului 2009
Valoarea TVA aferenta depasirilor se inreg pe chelt de exploatare ale anului 2009 si este nedeductibila la determinarea profitului impozabil
635 analitic = 4428
In luna ianuarie a anului 2010 se face inreg TVA colectat 4428 = 4427 si se preia in decontul lunii ianuarie

Se emite autofactura pe care se mentioneaza "Depasire plafon protocol, sponsorizare sau mecenat - anul 2009"