avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Pile la politie
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Pile la politie

De fiecare data cind sun la politie pentru deranjarea linistii publice, inainte sa vina echipajul, muzica la maximum se inchide de catre vecinul meu care face frecvent galagie, un golan de 30 de ani care sta cu chirie.
Am aflat ca taica-sau e politist. Sunt posibile urmatoarele variante:
- primeste telefon chiar de la politie sa inchida muzica dupa ce numarul apartamentului lui apare la circa de politie ca urmare a reclamatiei mele
- vede masina politiei in fata blocului (nu are cum ca sta in spatele blocului, poate ii spune vreun vecin)
- imi asculta telefoanele prin programe pirat de pe internet

Facind asta, urmareste sa ma expuna pe mine unei situatii de amenda pentru alertare fara motiv si sa zica cei de la sectie ca sunt nebun ca sun degeaba.
Ce pot face pentru a contracara ce face vecinul?
Multumesc.

Cel mai recent răspuns: inac , utilizator 10:12, 2 Iulie 2010
o sesizare scrisa la sectia de politie
sesiare scrisa,dar ceilallti vecini nu au nimic de zis?
Cu ce ar ajuta-o sesizarea scrisa? In speta de fata nu este vorba de tulburarea linistii publice atata timp cat doar un singur vecin este deranjat de zgomotul produs de alt vecin. Si daca ceilalti vecini nu sunt deranjati de galagia produsa de acest vecin inseamna ca problema isi are originea in faptul ca acea constructie are o izolare fonica inexistenta. Solutia este in izolarea fonica a apartamentului respectiv.
Ce anume sa sesizez in acea sesizare?
Am sesizat in scrie asupra impiedicarii folosirii locuintei.
Vecinii nu se baga, nu vorbim intre noi sau poate nu sunt la fel de deranjati. Nu am astept sa ne coalizam in asta atita vreme cit nu se coalizeza ei la lucruri mai grave.
Blocul e bine izolat fonic insa si zgomotul e pe masura.
Ultima modificare: Duminică, 27 Iunie 2010
Costica33, utilizator
Odata sesizata politia ei vin la fata locului si daca nu mai e galagie ei verifica si la vecini
Acestia nu au nimic de zis niciodata?
Interesant....
:stunned:

Alte discuții în legătură

Problema privind deteriorarea blocului de la zgomot puternic tiniza tiniza buna seara, am un vecin cam galagios...adica pune muzica la un volum care produce vibratii puternice in podeaua apartamentului meu si obstructioneaza orice ... (vezi toată discuția)
vecini neintelegatori. Georgiana R Georgiana R Buna ziua. Am si eu o nelamurire in legatura cu linistea publica. Eu stau la bloc si de vreo doua - trei saptamani un vecin , care de fapt sta in scara de ... (vezi toată discuția)