avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1090 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... inca un geam..si delimitare balcon
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

inca un geam..si delimitare balcon

buna ziua,am doua interbari la care doresc sa ma ajutati daca stiti raspunsurile
1. daca doresc sa mai fac inca un geam la camera am nevoie de ceva aprobari?
2. doresc delimitarea balconului, deoarece constructorul nu a facut acest lucru.deci repet vreau doar sal delimitez de cel al vecinului,nu sal inchid complet , se poate sau trebuie sa obtin aprobari ptrt asta?
mulumiri anticipat celor care o sazimi raspunda
1. practicarea unui gol pentru fereastra se face doar in baza unui proiect de constructie, trebuie sa va adresati primariei pentru eliberarea certificatului de urbanism, ca act preliminar.
2. delimitarea unui balcon nu ridica nici un fel de problema daca e facuta pur conventional...
si daca nu exista acel certificat de la primarie, sau niciun act?
ce se poate intampla din punct de vedere legal?
practicarea unui nou gol de geam, fara autorizatie, poate afecta siguranta cladirii si va constitui infractiune...
Ultima modificare: Duminică, 27 Iunie 2010
GUVERNATOR MG, Consilier juridic
potrivit carei legi?
vecinul de sub apartamentul meu a facut acest lucru fara niciun act , si as dori sa stiu care lege reglementeaza acest lucru: unde poate fi reclamat?
va multumesc anticipat
Va raspund eu cu placere si va indrum unde sa va adresati dar va rog sa raspundeti la 2 intrebari pentru a ne lamuri:
- Cu ce va incomodeaza geamul vecinului?
- Daca vecinul dv ar fi avut acel geam cu proiect si certficat de urbanism, pe dumneavoastra v-ar avantaja cu ceva sau nu v-ar mai deranja geamul respectiv?

Alte discuții în legătură

Taxa pe balcon Bonix Bonix Am primit de la Primarie o adresa prin care mi se aduce la cunostinta ca in baza unei HCL din 31.10.2007 `` s-a revenit la plata taxei pentru balcon``. Mi se ... (vezi toată discuția)
Spatiu comun w_v_w_v w_v_w_v Buna ziua In blocul unde locuiesc exista 3 scari unite.si 2 etaje fiecare. Primele 2 sunt in linie drepta iar cea de-a 3 scara este unita de cea de-a 2 ... (vezi toată discuția)
Cum pot demola balcoanele ilegale ale vecinilor ? DeduMar DeduMar Buna ziua! Blocul în care locuiesc, face unghi de 90* cu blocul alăturat iar în spatele blocurilor vecinii de la parter și-au închis de mai mulți ani ... (vezi toată discuția)