Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... respectare cantract inchiriere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

respectare cantract inchiriere

am ctr de chirie pe 10ani inregistrat la financiar pe un spatiu comercial propietaru a vandut spatiul altei persoane care vrea sa-mi mareasca chiria sau sa plec. e obligat noul propietar sa respecte vechiul contract ? sau cum procedez sal oblig sa semnez cu el ctr de inchiriere mentionez ca vechiul ctr nu e reziliat pentru ca vechiul propietar nu ma anuntat ca vrea sa vanda spatiu
Daca era legal incheiat il puteti inscrie in "sarcini" in Cartea Funciara.
Depinde de cum este formulat contractul, ce clauze are.Din ceea ce ati relatat,
noul proprietar este obligat sa respecte contractul de inchiriere.
Noul proprietar ar trebui sa respecte contractul de inchiriere pe care l-ati facut cu proprietarul anterior. Depinde insa si de alte aspecte, si anume:
Art. 1441 Cod Civil, zice astfel, in prima faza:
Daca locatorul vinde lucrul inchiriat sau arendat, cumparatorul este dator sa respecte locatiunea facuta inainte de vinzare, intrucit a fost facuta prin un act autentic sau prin un act privat, dar cu data certa, afara numai cind desfiintarea ei din cauza vinzarii s-ar fi prevazut in insusi contractul de locatiune. (C. civ. 561, 1182, 1442, 1443).
este un ctr simplu in care se stipuleaza ca nu se poate rezilia sau modifica chiria decat cu acordul chiriasului in termen de 60 zile de la expirarea contractuli,nu se specifica ce se intampla in caz de vanzarea spatiului
Ariel_tm a scris:

Noul proprietar ar trebui sa respecte contractul de inchiriere pe care l-ati facut cu proprietarul anterior. Depinde insa si de alte aspecte, si anume:
Art. 1441 Cod Civil, zice astfel, in prima faza:
Daca locatorul vinde lucrul inchiriat sau arendat, cumparatorul este dator sa respecte locatiunea facuta inainte de vinzare, intrucit a fost facuta prin un act autentic sau prin un act privat, dar cu data certa, afara numai cind desfiintarea ei din cauza vinzarii s-ar fi prevazut in insusi contractul de locatiune. (C. civ. 561, 1182, 1442, 1443).
multumesc mult ce se intampla daca nu vrea sa respecte vechiul ctr trebuie sal dau in judecata?