Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Noul mod de impozitare la PFA
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Noul mod de impozitare la PFA

Buna, ar putea sa-mi explice cineva sintetizat,:sorry: dupa 1 iulie 2010, care sunt obligatiile fiscale( ca si cuantum) pentru un PFA ,salariat la stat, cu evidenta contabila in partida simpla?Adica, cu ce s-a modificat impozitul pe venit , respectiv cel pt sanatate, adica 16% respectiv 5,5 % din venit obtinut....evaluator imobiliar,.nu ma incadrez in activitati dependente(mai nou) dupa ultimile criterii . Teoretic n-ar trebui sa fiu calculat dupa limita celor 5 salarii medii brute pe economie, nu?
valentin.ropota, utilizator