Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... inscrierea in carnetul de munca a sanctiunilor ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

inscrierea in carnetul de munca a sanctiunilor disciplinare de natura pecuniara

Buna!
Am o intrebare: am realizat o cercetare disciplinara, in urma careia trebuia sa aplic o sanctiune pecuniara de 10 % din salariul persoanei timp de 3 luni.
De curand am auzit o idee cf. careia sanctiunile pecuniare se trec in carnetul de munca.
Stie cineva ceva ? Nu am mai intalnit si nici nu am stiut acest lucru.
Un sfat , va rog.
Multumesc si o zi buna la toata lumea !
Sanctiunile aplicate sunt materialiyate sub forma de retinere din salariul brut de incadrare. Nu se schimba salariul brut negociat ! Asadar nu se pot opera in carnetul de munca !

M.C.