avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 842 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... inscrierea in carnetul de munca a sanctiunilor ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

inscrierea in carnetul de munca a sanctiunilor disciplinare de natura pecuniara

Buna!
Am o intrebare: am realizat o cercetare disciplinara, in urma careia trebuia sa aplic o sanctiune pecuniara de 10 % din salariul persoanei timp de 3 luni.
De curand am auzit o idee cf. careia sanctiunile pecuniare se trec in carnetul de munca.
Stie cineva ceva ? Nu am mai intalnit si nici nu am stiut acest lucru.
Un sfat , va rog.
Multumesc si o zi buna la toata lumea !
Cel mai recent răspuns: ContSters109653 , utilizator 11:21, 28 Iunie 2010
Sanctiunile aplicate sunt materialiyate sub forma de retinere din salariul brut de incadrare. Nu se schimba salariul brut negociat ! Asadar nu se pot opera in carnetul de munca !

M.C.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Retinerile salariale revernio revernio Buna seara. 1. Se poate ataca si pe ce cale (pe ce cai) o sanctiune disciplinara acordata de angajator, constand in retinerea pe timp de 1 luna a 5% din ... (vezi toată discuția)
Decizie de sanctionare alinaion82 alinaion82 Buna ziua! Avem un angajat pe care l-am cercetat disciplinar si am emis decizia de sanctionare (reducerea salariului de baza pe 3 luni cu 10%). Intrebarea ... (vezi toată discuția)
Bataie la servici foaie verde foaie verde Am contabilizat greselile sefilor mei iar intr-o zi libera fiind chemat la o sedinta ma-m exprimat intr-un stil mai razboinic. Ami poate afecta remuneratia ... (vezi toată discuția)