Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... cerere la CEDO
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

cerere la CEDO

Daca vreau sa ma adresez CEDO, formularul tip este prevazut pentru o singura persoana, cum se procedeaza daca sunt mai multi petitionari in aceeasi cauza?
Sa depuna fiecare cate un formular.;)
Da, dar sunt toti parti in acelasi dosar, mai exact au formulat plangeri pe art. 246 c.p., s-a dispus nup fata de persoanele in cauza, iar ulterior am pierdut tot pana in recurs inclusiv. Tot cate un formular pt fiecare si in cazul acesta?
La CEDO se depune plangere individuala si nu colectiva ....
freeelis a scris:

La CEDO se depune plangere individuala si nu colectiva ....

:)):)):)):)):)):)):)):)):)):))

Dl. consilier freelis nu s-a documentat de ajuns, se pare.

In conditiile in care sunt mai multi reclamanti pentru aceeasi plangere adresata CEDO impotriva Romaniei exista pe site-ul Curtii Europene pentru Drepturile Omului :

[ link extern ] ,

pachetul aplicantului, in care gasim atat modelul cererii cat si nota explicativa de completare a acesteia.
Ca sa raspund la intrebarea dvs. , va rog sa cititi cu atentie NOTA EXPLICATIVA de completare a PLANGERII, in care veti fi informat ca IN CAZUL MAI MULTOR RECLAMANTI IN ACEEASI CAUZA SE VOR "INSERA" IN PLANGERE CATE O PAGINA CU DATELE DE IDENTIFICARE pentru fiecare dintre RECLAMANTI !!!!

Aveti mare grija : EXPEDIATI PLAGEREA PRIN POSTA EXTERNA CU CONFIRMARE DE PRIMIRE !!!
nimar, utilizator
nimar a scris:

freeelis a scris:

La CEDO se depune plangere individuala si nu colectiva ....

:)):)):)):)):)):)):)):)):)):))

Dl. consilier freelis nu s-a documentat de ajuns, se pare.

In conditiile in care sunt mai multi reclamanti pentru aceeasi plangere adresata CEDO impotriva Romaniei exista pe site-ul Curtii Europene pentru Drepturile Omului :

[ link extern ] ,

pachetul aplicantului, in care gasim atat modelul cererii cat si nota explicativa de completare a acesteia.
Ca sa raspund la intrebarea dvs. , va rog sa cititi cu atentie NOTA EXPLICATIVA de completare a PLANGERII, in care veti fi informat ca IN CAZUL MAI MULTOR RECLAMANTI IN ACEEASI CAUZA SE VOR "INSERA" IN PLANGERE CATE O PAGINA CU DATELE DE IDENTIFICARE pentru fiecare dintre RECLAMANTI !!!!

Aveti mare grija : EXPEDIATI PLAGEREA PRIN POSTA EXTERNA CU CONFIRMARE DE PRIMIRE !!!

:offtopic: Interventie moderator
Scrierea nejustificata cu majuscule este greu de citit. Tineti cont ca folosirea excesiva a tehnicilor de subliniere a textului echivaleaza cu a tipa la ceilalti utilizatori, actiune care ar putea fi interpretata ca fiind agresiva in forum.
Incalcarea Regulamentului de Postare se sanctioneaza in prima faza cu avertisment, care va fi public si se va posta de catre administrator / moderator in sectiunea de anunturi oficiale a forumului. Abaterile repetate pot duce la inchiderea contului (banare), temporara sau definitiva.