Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA-versus angajat
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA-versus angajat

Se mai merita sa ne facem PFA?!Sau nu?! Eu vroiam sa imi fac PFA -ca inspector HR...acum nu stiu ce sa fac...are cineva vreo idee?Eu sunt angajata, dar pe alt post...
Mai bine sa astepti. Eu tocmai am convenit cu angajatorul ca cea mai buna varianta e suspendarea pfa-ului si trecerea inapoi pe carte de munca, pana la gasirea unor solutii.
Eu sunt angajata...dar mai vroiam ceva peste ...in caz ca ramaneam fara servici...caut solutii...II-PFA-ONG...?!
Sa inteleg ca acum PFA-ul va plati 10,5% (pensii), 5,5% (sanatate) si 0,5% somaj din 9180 lei (baza de calcul a contributiilor pt cei cu norma de venit) iar angajatorul, in cazul in care activitatea se dovedeste dependenta, va plati 20,8% (pensii), 5,2% (sanatate) si 0,5% (somaj) tot din 9180 lei?
Nu,
Baza de calcul pe care o mentionati dumneavoastra este limita superioara de impozitare. Baza efectiva de impozitare va fi chiar suma facturata(limitata la cele 5 salarii medii).

Odata ce o activitate, fost independenta(impozitata cu sau fara norma de venit), este calalogata ca fiind dependenta, nu mai putem vorbi de norma de venit. Norma de venit se aplica pentru activitatile independente.
Deci pentru activitatile dependente impozitarea se va face ca si pentru un salariu normal, cu retinere la sursa( f important). Adica, angajatorul(platitorul de vent) va fi obligat ca sa retina si sa livreze catre stat taxele si impozitele corespunzatoare.

Exemplu. Daca un pfa factureaza un serviciu cu 1.000 lei. Angajatorul ca retine taxele si impozitele ce trebuie platite de beneficiarul platii(pfa)
10.5% pensii + 5.5% sanatate + 0,5% somaj =16.5% * 1.000 = 165 lei +
impozitul de 16% : 16*(1.000 - 165) = 134 lei adica 299 lei.
iar pfa-ul va primi pentru factura de 1.000 lei diferenta de 701 lei.

In plus angajatorul va trebui sa plateasca si impozitele datorate de el, tot din suma facturata.

Eu asa vad lucrurile.
grandanat, utilizator
grandanat a scris:

Nu,
Baza de calcul pe care o mentionati dumneavoastra este limita superioara de impozitare. Baza efectiva de impozitare va fi chiar suma facturata(limitata la cele 5 salarii medii).

Odata ce o activitate, fost independenta(impozitata cu sau fara norma de venit), este calalogata ca fiind dependenta, nu mai putem vorbi de norma de venit. Norma de venit se aplica pentru activitatile independente.
Deci pentru activitatile dependente impozitarea se va face ca si pentru un salariu normal, cu retinere la sursa( f important). Adica, angajatorul(platitorul de vent) va fi obligat ca sa retina si sa livreze catre stat taxele si impozitele corespunzatoare.

Exemplu. Daca un pfa factureaza un serviciu cu 1.000 lei. Angajatorul ca retine taxele si impozitele ce trebuie platite de beneficiarul platii(pfa)
10.5% pensii + 5.5% sanatate + 0,5% somaj =16.5% * 1.000 = 165 lei +
impozitul de 16% : 16*(1.000 - 165) = 134 lei adica 299 lei.
iar pfa-ul va primi pentru factura de 1.000 lei diferenta de 701 lei.

In plus angajatorul va trebui sa plateasca si impozitele datorate de el, tot din suma facturata.

Eu asa vad lucrurile.

Deci din suma facturata se vor calcula contributiile sa inteleg, iar in caz ca factura depaseste 9180 de lei (sa zicem ca avem o factura de 10.000 lei), atunci contributiile se vor calcula din 9180, asa e? Eu vazusem scris undeva ca baza de calcul a contributiilor repr 5 salarii medii pe ec, adica 9180 lei pe an....