Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... omitere fiu din succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

omitere fiu din succesiune

In anul 1949 s-a facut un proces verbal in urma decesului bunicului meu, tatal meu nefigurand in nici un fel in act (in anul acela avea 21 de ani si era casatorit). Chiar nu are nici un drept asupra mostenirii, mai ales ca nu s-a facut mentiunea in act ca refuza mostenirea sau ca este nedemn. Numele dansului pur si simplu nu figureaza desi e fiul legitim, cu act de nastere in regula, este frate respectiv fiu al sotiei supravietuitoare? Ce se poate face?
Tatal, bunica, o matusa si un unchi deja au decedat si s-au dezbut succesiunile dupa toti.
dupa atata timp, a intervenit prescriptia
Daca exista motive de nulitate absoluta, se poate ataca orice act oricand, actiunea e imprescriptibila.
Angajati-va un avocat adevarat care sa studieze cazul.
am consultat 2 avocati: au diferit atat tarifele cat si raspunsurile#-o
nu inteleg de fapt ce va intereseaza.
teoretic ar trebui ca masa succesorala sa revina tot tatalui dvs.
ce mostenitori apar in acel proces verbal?
ContSters97658, utilizator
Sotia supravietuitoare si toti ceilalti copii, mai putin tatal meu. Mentionez ca in acea hartie nu se specifica cotele ce revin fiecaruia.