avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 984 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... omitere fiu din succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

omitere fiu din succesiune

In anul 1949 s-a facut un proces verbal in urma decesului bunicului meu, tatal meu nefigurand in nici un fel in act (in anul acela avea 21 de ani si era casatorit). Chiar nu are nici un drept asupra mostenirii, mai ales ca nu s-a facut mentiunea in act ca refuza mostenirea sau ca este nedemn. Numele dansului pur si simplu nu figureaza desi e fiul legitim, cu act de nastere in regula, este frate respectiv fiu al sotiei supravietuitoare? Ce se poate face?
Tatal, bunica, o matusa si un unchi deja au decedat si s-au dezbut succesiunile dupa toti.
Cel mai recent răspuns: ContSters155608 , utilizator 05:51, 2 Iulie 2010
dupa atata timp, a intervenit prescriptia
Daca exista motive de nulitate absoluta, se poate ataca orice act oricand, actiunea e imprescriptibila.
Angajati-va un avocat adevarat care sa studieze cazul.
am consultat 2 avocati: au diferit atat tarifele cat si raspunsurile#-o
nu inteleg de fapt ce va intereseaza.
teoretic ar trebui ca masa succesorala sa revina tot tatalui dvs.
ce mostenitori apar in acel proces verbal?
Ultima modificare: Marți, 29 Iunie 2010
ContSters97658, utilizator
Sotia supravietuitoare si toti ceilalti copii, mai putin tatal meu. Mentionez ca in acea hartie nu se specifica cotele ce revin fiecaruia.

Alte discuții în legătură

Buna ziua, soțul meu are un teren lăsat de la unchiul lui(decedat) ... lauramaria1 lauramaria1 Buna ziua, soțul meu are un teren lăsat de la unchiul lui(decedat) ,dar fara acte. Acum vrea să îl vândă și să îl treacă pe noul proprietar. ... (vezi toată discuția)
Dezbatere moștenire xenia_mn xenia_mn Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema : Mostenire de la parinti nedezbatuta de foarte multi ani . (Proprietatea este atestata doar de testamentul ... (vezi toată discuția)
Dezbatere succesiune colaterali privilegiati Succesiune Succesiune Buna ziua Matusa sotului meu a decedat in 2008, avand ca mostenitori sotul supravietuitor, 2 surori si 4 nepoti(printre care su sotul meu) de la un ... (vezi toată discuția)