Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj dupa facultate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj dupa facultate

am terminat facultatea de stiinte ale educatiei in 2010. am avut licenta pe 25 iunie si as vrea sa stiu daca beneficiez de somaj.Facultatea este de zi si am facut 3 ani mai am si vreo 5 ani pe cartea de munca si as vrea sa stiu daca da cate luni iau si cat /luna? si ce acte imi trebuie?
am si 5 ani pe cartea de munca se mai prelungeste somajul?
tot 3 milioane e chier daca am 5 ani si pe cartea de munca
Va multumesc
alynarebela, utilizator
Beneficiati de somaj. In termen de 60 de zile de la terminarea studiilor trebuie depus dosarul. Mergeti la Agentia Judeteana de Ocupare a Fortei de Munca unde vi se vor da toate informatiile. Daca nu s-a mai schimbat nimic in ultimele luni, beneficiati de somaj timp de 9 luni si cuantumul e 50% din salariul de bază minim brut pe ţară, în vigoare la data stabilirii acesteia.
Ca sa luati indemnizatie de somaj ca absolventa nu conteaza vechimea anterioara in munca, asa ca veti primi aceasta indemnizatie numai pe o perioada de 6 luni.