Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Acordul SGG-ului pentru denumirea unui ONG
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Acordul SGG-ului pentru denumirea unui ONG

Doresc sa infintez alaturi de alte 2 persoane o Asociatie non-profit. Am foacut toata documentatia, am rezervarea de nume precum si contractul de comodat si declaratia proprietarului unde ong-ul va avea sediul. Conform legii nr.34 din 8 martie 2010 trebuie sa solicit acordul Secretariatului General al Guvernului României pentru a utiliza sintagma de „România” în denumirea ONG-ului. Unde depun cererea pentru obtinerea acordului SGG si daca stiti in ce perioada trebuie sa imi raspunda. Multumesc
ContSters98245, utilizator
cererea se depune la registrul comertului care o inainteaza catre Secretariatul General al Guvernului in 24 de ore de la inregistrare.
Raspunsul vi se va comunica in termen de 10 zile de la data solicitarii.
Andreea Tudor, Avocat
Exista un model de cerere sau cei de la Registrul Comertului au tipizate?
andreea.tudor a scris:

cererea se depune la registrul comertului

Are legatura Registrul Comertului cu ONG-urile? Imi pare ciudata chestia asta.
Am fost astazi la Guvern. Cererile se depun la Registratura SGG-ului din interiorul Palatului Victoria (intrare dinspre Str. Paris) si dosarul contine o cerere redactata de dvs, copie dupa disponibilitatea de nume, actul constitutiv si statutul doar semnate de membrii fondatori fara a fii nevoie de autentificare precum și orice alte documente considerati necesar.
Sunt si eu interesat de subiect.
Daca se poate sa-mi spuneti ce motive ati invocat la solicitarea acordului si daca cererea a fost admisa.