Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Acordul SGG-ului pentru denumirea unui ONG
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Acordul SGG-ului pentru denumirea unui ONG

Doresc sa infintez alaturi de alte 2 persoane o Asociatie non-profit. Am foacut toata documentatia, am rezervarea de nume precum si contractul de comodat si declaratia proprietarului unde ong-ul va avea sediul. Conform legii nr.34 din 8 martie 2010 trebuie sa solicit acordul Secretariatului General al Guvernului României pentru a utiliza sintagma de „România” în denumirea ONG-ului. Unde depun cererea pentru obtinerea acordului SGG si daca stiti in ce perioada trebuie sa imi raspunda. Multumesc
ContSters98245, utilizator
Nu a trebuit sa invoc nici un motiv. A fost admisa cererea, ca de altfel alte 12 de atunci in baza legii 34/2010.

Raspunsul vine de obicei in 20 de zile.

Doamnă Secretar General,

Subsemnatii solicitam acordul Secretariatului General al Guvernului pentru folosirea termenului „România” în denumirea Asociatiei ............................... în conformitate cu prevederile legii 34/2010.

Rugam transmiterea raspunsului la domiciliul persoanei imputernicite pentru realizarea procedurilor de infintare a asociatiei: Str..............
ContSters98245, utilizator