Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Insolventa;salariu
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Insolventa;salariu

Buna ziua,
As vrea sa stiu si eu daca este legal ca un administrator judiciar (care a fost ales de debitor la deschiderea procedurii de insolventa) sa aprobe plati catre furnizorii companiei si catre biroul lui, dar sa nu aprobe plata salariului pe motiv ca este mare??
Va multumesc.:((
Da.
Pe baza carui temei legal?
Art. 49 legea 85/2006 a insolventei.
(1) Pe perioada de observatie, debitorul va putea sa continue desfasurarea activitatilor curente si poate efectua plati catre creditorii cunoscuti, care se incadreaza in conditiile obisnuite de exercitare a activitatii curente, dupa cum urmeaza:
a) sub supravegherea administratorului judiciar, daca debitorul a facut o cerere de reorganizare in sensul art.28 alin.(1) lit.h), si nu i-a fost ridicat dreptul de administrare;
b) sub conducerea administratorului judiciar, daca debitorului i s-a ridicat dreptul de administrare.

Apoi, aveti la dispozitie prev. art. 21 (2)
Debitorul persoana fizica, administratorul special al debitorului persoana juridica, oricare dintre creditori, precum si orice alta persoana interesata pot face contestatie impotriva masurilor luate de administratorul judiciar.
in cazul in care sunt slarii restante dinainte de deschiderea procedurii de insolventa dar si dupa deschiderea procedurii , ce se poate face?
Conform art. 64 (1) din legea insolventei, creantele salariale vor fi inregistrate de administratorul judiciar conform evidentelor contabile la masa credala.