Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Insolventa;salariu
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Insolventa;salariu

Buna ziua,
As vrea sa stiu si eu daca este legal ca un administrator judiciar (care a fost ales de debitor la deschiderea procedurii de insolventa) sa aprobe plati catre furnizorii companiei si catre biroul lui, dar sa nu aprobe plata salariului pe motiv ca este mare??
Va multumesc.:((
dar problema este ca in tabelul de creante administratorul judiciar specifica ca nu exista creante salariale. Dupa ce am vazut tabelul am trimis cu confirmare de primire o notificare catre administrator si catre dosarul de faliment cum ca sunt creante salariale dar nu am primit nici un raspuns de doua luni.
Daca ati depus cererea de creanta si la dosar, inseamna ca stiti numarul de dosar.
Puteti sa urmariti termenele, si la urmatorul sa va prezentati la Tribunal la instanta care judeca dosarul, si sa formulati si in fata instantei declaratia de creanta.
Si cu creantele salariale dupa deschiderea insolventei? Stiu ca sant obligati sa le plateasca dar pur si simplu nu vor.Dar in schimb plati cate furnizori, catre administrator se fac si catre alti salariati.