Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... incapacitate de plata a firmei = somaj?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

incapacitate de plata a firmei = somaj?

In cazul in care o societate pe actiuni intra in incapacitate de plata, angajatii vor putea fi trimisi in somaj si conform carui art. din codul muncii? Va multumesc
Art. 65.- (1) Codul muncii
Concedierea pentru motive care nu tin de persoana salariatului reprezinta incetarea contractului individual de munca determinata de desfiintarea locului de munca ocupat de salariat, din unul sau mai multe motive fara legatura cu persoana acestuia.