Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Articol decizie de incetare contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Articol decizie de incetare contract de munca

Buna ziua
care este Art.pentru incetarea ctr.munca - desfintarea postului.
Multumesc
art 65 alin (1)/C muncii (presupune preaviz si cu drept de somaj
Art. 65 C.mun.
(1) Concedierea pentru motive care nu ţin de persoana salariatului reprezintă încetarea contractului individual de muncă determinată de desfiinţarea locului de muncă ocupat de salariat, din unul sau mai multe motive fără legătură cu persoana acestuia.
(2) Desfiinţarea locului de muncă trebuie să fie efectivă şi să aibă o cauză reală şi serioasă.

sau

art.66 C.mun.
Concedierea pentru motive care nu ţin de persoana salariatului poate fi individuală sau colectivă.