Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Cum sa reziliez un contract cu un operator de ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Cum sa reziliez un contract cu un operator de telefonie mobila?

Buna ziua,
Am un contract Vodafone si doresc sa-l reziliez.L-am prelungit pentru achizitionarea unui telefon.Acum doresc sa intrerup acest contract dar ma tem ca ma va obliga sa platesc nu stiu ce bani ptr intrerupere de contract.Este legal sa faca acest lucru?

Multumesc
Da, este legal. Dumneavoastra ati semnat un contract cu anumite clauze; cititi contractul cu atentie, sa vedeti ce si cat aveti de plata.
auzisem zilele trecute ca senatorii si ANPC pregatesc un act normativ care prevede ca operatorii de telefonie si internet nu vor mai putea percepe o taxa de reziliere. Daca nu cumva a si trecut de senat deja...
dvs ati achizitionat un telefon cu un pret mai mic, tocmai pt ca ati prelungit contractul. vb cu cei de la societatea respectiva, poate taxa de reziliere consta in diferenta de pret pt telefon, pe care e normal s-o platiti